5 pasztecików pełnoziarnistych z kapustą i kurkami

Paszteciki pełnoziarniste z kapustą i kurkami

5 pasztecików pełnoziarnistych z kapustą kiszoną i kurkami waży 150 g.

  100g na zdjęciu (150 g)
Energia 247 kcal 371 kcal
Białko 7,4 g 11,1 g
Tłuszcz 10,9 g 16,4 g
Węglowodany 30,6 g 45,9 g
Błonnik 4,3 g 6,5 g

Paszteciki pełnoziarniste z kapustą i kurkami kalorie w 100g: 247kcal

Zobacz więcej: 150g porcja kapusta grzyby kiszona paszteciki kurki

Ostatnia aktualizacja: 2016.12.29

Ważenie dodano: 2012.02.12 w kategorii Wykonane przez Izabelę

Dzienne zapotrzebowanie

Porcja ze zdjęcia dla 2000 kcal
pokaż dla mojego zapotrzebowania


Skład: ciasto: mąka pszenna pełnoziarnista, mleko 2 % tłuszczu, masło, drożdże instant, sól, cukier muscovado; farsz: kapusta kiszona, grzyby kurki, cebula, czosnek, przyprawy, olej. Sporządzając w dniu wczorajszym paszteciki z kapustą i kurkami, postanowiłam obliczyć ich wartość odżywczą i zamieścić na ilewazy.pl. Paszteciki zostały wykonane w całości z mąki pszennej pełnoziarnistej. Dzięki odpowiedniej technologii, mąka ta jest drobno rozdrobniona, dzięki czemu

Mamy 8 opinii na temat ważenia - napisz własną

  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2012/02/12 22:50
    Sporządzając w dniu wczorajszym paszteciki z kapustą i kurkami, postanowiłam obliczyć ich wartość odżywczą i zamieścić na ilewazy.pl.
    Swoje pierwsze samodzielne paszteciki zrobiłam na początku stycznia tego roku.
    W internecie znajduje się zatrzęsienie przepisów na paszteciki. Szukając odpowiedniego przepisu dla siebie, brałam pod uwagę nie tylko skład (który prędzej czy później i tak zmodyfikuję - taka moja natura), ale też słowa wstępu, które świadczyły o wielokrotnym przetestowaniu tego przepisu. Lubię też czytać znajdujące się pod przepisami opinie wystawione przez użytkowników danej strony, czasami nawet to one ostatecznie decydują o wyborze przepisu na wypróbowanie :)
    Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, najbardziej przypadł mi do gustu ten przepis: http://pieprzczywanilia.blogspot.com/2008/12/wigilijne-paszteciki.html.
    Pierwsze paszteciki były zrobione w 100 % zgodnie z podanym wyżej przepisem, ale kolejne zaczęłam już modyfikować po swojemu :) Robiłam już z mąką graham, mąką pełnoziarnistą z 3 zbóż, a wczoraj z mąką pełnoziarnistą pszenną. Kombinowałam z ilością masła, mleka i drożdży. Jeżeli chodzi o farsz, to oprócz najbardziej tradycyjnego z kapustą i grzybami, sporządzałam mięsny farsz z ugotowanego i zmielonego wraz z warzywami udka z kurczaka.
    Poniżej dla osób zainteresowanych prezentuję swój zmodyfikowany przepis na paszteciki pełnoziarniste z kapustą kiszoną i kurkami:
    Składniki na 22 paszteciki o masie ok. 30 g / sztuka:
    CIASTO
    - mąka pszenna pełnoziarnista 250 g
    - drożdże instant 1 łyżeczka (6 g - prawie cała paczuszka)
    - cukier muscovado 1 łyżeczka
    - sól kilka szczypt
    - gałka muszkatołowa 1/2 łyżeczki
    - mleko pół szklanki
    - masło 50 g
    - jaja klasa wagowa M 1 sztuka
    - opcjonalnie roztrzepane jajko do posmarowania wierzchu pasztecików
    FARSZ
    - kurki (użyłam mrożonych) 150 g
    - kapusta kiszona 250 g
    - cebula 1 mała
    - czosnek 1 ząbek
    - przyprawy
    - olej 2 łyżki
    Sposób przyrządzania:
    FARSZ
    Kapustę kiszoną drobno pokroić. Rozgrzać teflonową lub nieprzywierającą patelnię, wlać 1 łyżkę oleju, a następnie dodać kapustę. Smażyć kilka minut, podlać połową szklanki wody, dodać przyprawy, dusić około 20 - 30 min. Na drugiej patelni zeszklić posiekaną cebulę oraz czosnek dodać rozdrobnione grzyby, dowolnie przyprawić. Dusić do odparowania wody. Całość połączyć z kapustą. Dobrze wymieszać. Przestudzić.
    CIASTO
    Masło rozpuścić w mleku (ja wykorzystuję w tym celu kuchenkę mikrofalową, ale można to zrobić w garnuszku). Przestudzić. Dodać jajko. Zmiksować lub dobrze "rozkłócić". Mąkę wymieszać z drożdżami, solą, cukrem, gałką muszkatołową. Wlewając masę cały czas dokładnie mieszać zawartość miski. Wyrobić ciasto. Powinno swobodnie odchodzić od dłoni i być podatne na wałkowanie. Kulę ciasta przykryć lnianą ściereczką lub ręcznikiem papierowym i odstawić na ok. 1 godzinę (ja wkładam do nagrzanego uprzednio (i wyłączonego) piekarnika do temp. 50 - 60 C.)
    Ciasto (nie będzie tak wyrośnięte jak z mąki silnie oczyszczonej, ale będzie równie okazałe) podzielić na 4 części. Każdy rozwałkować w prostokąt. Nałożyć część farszu. Zawinąć. Powstały rulon kroić ostrym nożem na kilka kawałków. Paszteciki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pozostawić na blasze do ponownego wyrośnięcia (przynajmniej na 15 minut). Przed wstawieniem do piekarnika można dowolnie smarować wierzch oraz posypać np. sezamem. Piec w piekarniku nagrzanym do temp. 180 C. około 15 - 20 minut.
    Uwagi techniczne: mąka pszenna pełnoziarnista zachowuje się inaczej niż silnie oczyszczona. Niestety, nie będzie tak elastyczna. Przed każdym wałkowaniem kawałek urwanego kęsu ciasta należy raz jeszcze chwilę wyrobić w dłoniach. Podczas wałkowania również należy zwracać uwagę, aby nie przerwać struktury ciasta. Delikatnie zawijać rulonik z farszem. Ciasto powinno być rozwałkowane trochę grubiej niż na "tradycyjne" paszteciki. Jeżeli będziemy przestrzegać tych informacji, uzyskamy bardzo smaczne i pożywne paszteciki. Warto zrobić większą ich ilość i zamrozić.
  • Ja bym dała cieńsza warstwę ciasta ;) babcia robi takie paszteciki ze zwykłej mąki i ciasta (na oko) jest podobna ilosc, a z niej wyroby są bardziej "nadmuchane" :]
    A jakby zrobić farsz tylko z grzybów to o ile wiecej powinno ich być żeby zastąpić ilosc kapusty z przepisu? Przelicznik 1:1 chyba sie tu nie sprawdzi :|
  • @haruka: gdybyś chciała zatąpić ją pieczarkami to musisz użyć jakieś 400- 500 g, zamiast powyższej ilości kapusty, bo połowa ich wagi to woda.
    Z innymi grzybami świeżymi będzie podobnie.
  • Gdzie można takie kupić?
  • A już widzę :D
  • o rany :D pyszności!
  • Ważenie wyświetla się w kategorii `owoce i ich przetwory`. :)
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2012/02/13 14:22
    @Anonimowa.: dziękuję za informację. Już jest poprawione.

Dodaj komentarz na temat ważenia

Oceń smak i właściwości produktu. Podziel się ciekawym przepisem, napisz jak wykorzystujesz go w kuchni. Jeśli produkt jest dla Ciebie nowością nie krępuj się pytać o sposób przyrządzania czy dostępność.

Możesz dodać komentarz jako niezalogowany lub zaloguj się albo zarejestuj aby w pełni korzystać z ileważy.pl

Zobacz jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu

Jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu?

  • powiąż komentarze z Twoim kontem użytkownika
  • nie czekaj na moderację komentarzy
  • zarezerwuj swój podpis / pseudonim
  • podstawowe konto jest darmowe a rejestracja trwa ok. minutę