Garść suszonych grzybów shiitake

Grzyby shiitake suszone

Garść suszonych grzybów shiitake waży 20 g.

  100g na zdjęciu (20 g)
Energia 296 kcal 59 kcal
Białko 10,0 g 2,0 g
Tłuszcz 1,0 g 0,2 g
Kwasy tłuszczowe nasycone 0,2 g 0,0 g
Węglowodany 75,0 g 15,0 g
Cukry proste 2,2 g 0,4 g
Błonnik 11,0 g 2,2 g
Sól 0,0 g 0,0 g

Grzyby shiitake suszone kalorie w 100g: 296kcal

Zobacz więcej: garść 20g grzyby shiitake

Ostatnia aktualizacja: 2019.12.06

Ważenie dodano: 2012.02.20 w kategorii Warzywa i ich przetwory

Dzienne zapotrzebowanie

Porcja ze zdjęcia dla 2000 kcal
pokaż dla mojego zapotrzebowania


Mamy 21 opinii na temat ważenia - napisz własną

  • W nazwie przypadkiem nie wkradła się literówka?
  • halucynki?
  • Czy te grzybki mają jakieś specjalne zastosowanie?Czy też raczej ,jak te "nasze"bardziej znane ,używane do zup,sosów,bigosu itp.?
  • nie ma literówki, a te grzyby są jak zwykłe grzyby, żadne tam halucynki, no ludzie...
  • Maciej[autor ilewazy.pl] 2012/02/20 22:02
    @Anonimowa:"W nazwie przypadkiem nie wkradła się literówka?" - W internecie nazwa występuję zarówno z jednym jak i dwoma literami "i". Czasami nawet w tym samym artykule o tych grzybach obie nazwy są używane zamiennie także ciężko powiedzieć, która z wersji pisownie jest bardziej właściwa (wydaje mi się, przeglądając różne strony, że obie są poprawne).

    @ani101: "Czy te grzybki mają jakieś specjalne zastosowanie? Czy też raczej ,jak te “nasze”bardziej znane ,używane do zup,sosów,bigosu itp.?" - Na pewno mają wyrazisty i charakterystyczny smak (taki mocno "grzybowy"). Mi osobiście smakują, ale najlepiej warto kupić i samodzielnie się przekonać. Kojarzą się z kuchnią azjatycką, ale potrafię sobie wyobrazić ich smak w potrawach kuchni polskiej.
  • Gabriela 2012/02/20 22:06
    @Maciej: Jeśli zerknąć na nazwę tych grzybów zapisaną za pomocą japońskich znaków, to prawidłowy jest zapis "shiitake". :)
  • Nie wierzę, że to grzyby. Mają za dużo kalorii. Nie są przypadkiem z czekolady?
  • wlasciwie obie sa ok :) to japonska nazwa, w transkrypcie nad i jest znaczek akcentowy, czyta sie to jak podwojne i, ale jesli napisze sie pojedyncze to tez jest ok.
  • Takie grzyby szybko twardnieją, wiec nadają się do krótkiej obróbki (warzywa na szybko z woka itp)
    Podobno je się je także świeże, ale ja nigdy nie mogę się przekonać. W związku z tym, że można je wszamać na surowo dodaje się je do sushi.
  • Maciej[autor ilewazy.pl] 2012/02/20 22:28
    @Gabriela, @haruka: Dziękuję za wyjaśnienie, nie miałem pojęcia o pochodzeniu tej nazwy.
    @Wiera: Oryginalny pomysł z dodaniem ich do sushi, brzmi ciekawie.
  • Okej, przepraszam w takim razie za zamieszanie. :)
  • no tak bez tego ani rusz! Jest tyle produktów które sie jada na codzien, a nie sa tutaj wazone, za to są jakieś grzybki, których przecietny Polak pewnie nigdy na oczy nie widział ;]
  • Maciej[autor ilewazy.pl] 2012/02/21 16:49
    @ik: przeczytaj proszę nasz wpis o wyborze produktów do zważenia (polecam tam też komentarze, bo poruszane są podobne kwestie, które podnosisz). Jeśli masz dalsze uwagi co do ważeń opisz je pod tym linkiem, który podałem powyżej, na pewno się do nich odniosę (ale w tamtym wątku, tu proszę o komentarze dotyczące grzybów shitake)
  • mariszszka 2012/02/24 15:19
    Te grzyby są bardzo bogate w witaminę D, której na zimę brakuje ze względu na brak słońca. należy zajadać.
  • Witam. Jakie jest źródło wartości odżywczych tych grzybów?
    Według róznych stron i baz (między innymi USDA, bo danych polskich jest mniej) mają one 34 kcal w 100 gramach (i inne dane dotyczące białka, węglowodanów, tłuszów). W przypadku obróbki i zależnie od niej mogą ulec zwiększeniu, aczkolwiek biorąc pod uwagę surowe, na pewno nie jest to aż 296 kalorii w 100 gramach!
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2012/04/03 21:00
    @Natalia: Wartości odżywcze pochodzą z USDA. Świeże grzyby dostarczają średnio 34 kcal / 100 g; suszone dostarczają średnio 296 kcal / 100 g.
    Podczas suszenia surowców odparowuje woda. Składniki odżywcze zagęszczają się w 100 g, stąd zawsze będą wyższe wartości aniżeli w świeżych surowcach.
  • Oczywiście, ale w takim razie uważam, że w opisie powinna być adnotacja, że w danym przypadku na zdjęciu są to grzyby suszone i do nich są podane wartości.

    Co prawda jest to produkt na polskie warunki dość egzotyczny i biorąc pod uwagę fakt, że są to japońskie grzyby ciężko o zdobycie świeżych, ale w dzisiejszych czasach, kto wie ;)
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2012/04/04 18:17
    @Natalia: dodałam zaproponowaną przez Ciebie informację. Kiedyś dystrybutorem świeżych grzybów shiitake był producent Okechamp. Nie miałam jednak okazji ich wypróbować i nie wiem, czy w dalszym czasie zajmują się sprzedażą tego produktu.
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2012/05/28 13:16
    Kilka tygodni temu widziałam świeże grzyby shiitake w Piotrze i Pawle w Słupsku. Nie pamiętam jaka to była firma, ale zainteresowane osoby będą wiedziały, w jakim markecie można je szukać (choć pewnie nie w każdym P i P, ponieważ w Koszalinie nigdy ich nie dostrzegłam).
  • Miałam o nich ostatnio na wykładach. To nie takie byle jakie grzybki, mają właściwości lecznicze i są uważane za eliksir życia. Razem z grzybkami Maitake stymulują układ odpornściowy, były i są dużą nadzieją w walce z rakiem z powodu ich właściwości antyrakowych. W Japonii są cenione za te właściwości ale i za ich smak. Tak jak ktoś wyżej wspomniał są dostępne w Piotrze i Pawle, gorąco polecam! :)
  • Ostatnio próbowałam, całkiem smaczne. Suszone namaczałam, odsączałam i część dodawałam do obiadu, a część do zupy (obie potrawy w stylu orientalnym) ; woda z moczenia wzmocniła zupkę. Mają fajną, "mięsistą" strukturę, mocno chłoną przyprawy. Aromat trochę egzotyczny, a trochę jak nasze leśne grzyby. Mam łatwy dostęp w pobliskim sklepie do świeżych, w przyszłym tygodniu chyba kupię, bo bardzo mnie ten grzybek zaciekawił.

Dodaj komentarz na temat ważenia

Oceń smak i właściwości produktu. Podziel się ciekawym przepisem, napisz jak wykorzystujesz go w kuchni. Jeśli produkt jest dla Ciebie nowością nie krępuj się pytać o sposób przyrządzania czy dostępność.

Możesz dodać komentarz jako niezalogowany lub zaloguj się albo zarejestuj aby w pełni korzystać z ileważy.pl

Zobacz jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu

Jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu?

  • powiąż komentarze z Twoim kontem użytkownika
  • nie czekaj na moderację komentarzy
  • zarezerwuj swój podpis / pseudonim
  • podstawowe konto jest darmowe a rejestracja trwa ok. minutę