Chleb orkiszowy

Kromka chleba orkiszowego ze słonecznikiem waży 40g.

  100g na zdjęciu (40 g)
Energia 244 kcal 98 kcal
Białko 8,9 g 3,6 g
Tłuszcz 5,7 g 2,3 g
Węglowodany 40,1 g 16,0 g
Błonnik 4,6 g 1,8 g

Chleb orkiszowy kalorie w 100g: 244kcal

Zobacz więcej: 40g słonecznik chleb kromka orkisz

Ostatnia aktualizacja: 2016.06.28

Ważenie dodano: 2010.01.04 w kategorii Produkty zbożowe

Dzienne zapotrzebowanie

Porcja ze zdjęcia dla 2000 kcal
pokaż dla mojego zapotrzebowania


Mamy 48 opinii na temat ważenia - napisz własną

  • Jest i druga opcja tego chleba - w bardziej szerokiej foremce. Ciekawa jestem czy taka kromka więcej waży ;)
  • pytającaAla 2011/02/09 10:13
    uwielbiam chlebek orkiszowy ;)
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2011/02/09 12:05
    My również :) Szczególnie jeżeli udział mąki orkiszowej z pełnego ziarna stanowi całość chleba, co niestety nie zawsze jest praktykowane przez producentów.
  • Czy ten chlebek jest z dodatkiem miodu ? bo tylko taki zawsze udaje mi się kupić i nie wiem czy kaloryczność bardzo się różni od tego normalnego.
  • lubię ;)
  • Witam :)
    Mam pytanie do pani Izy, czy mogę spożywać chleb orkiszowy który w swoim składzie ma min. cukier, maślanke, płatki ziemniaczane będąc na diecie???
    Pozdrawiam :)
  • Ja również często jadam chleb orkiszowy, jestem ciekawa czy ten który spożywam nie jest “oszukany”. Strukture ma zbitą, wilgotny, ciężki. Skład: woda, mieszanka Dinkelvollkornmix [składniki z pszenicy orkisz 70%(mąka z pełnego przemiału, płatki, suchy zakwas) ziarna słonecznika, mąka żytnia, cukier, płatki ziemniaczane, sól, maślanka mleczna w proszku], mąka żytnia, mąka pszenna, drożdze, sól. Taki mały chlebek i tyle składników…ehhh…Martwi mnie ten cukier i płatki……
    Może ktoś mi odpowie…czy mogę spożywać taki chlebek będąc na diecie odchudzającej, czy lepszy będzie chrupki żytni 100% pełnoziarnisty????
  • podbijam pytanie! Zna ktoś odpowiedź???? Czy powyższy skład chleba jest dobry w diecie odchudzającej????? Bardzo proszę o odpowiedź
  • Nie wypowiem się co powyższego składu chleba, ale myślę, że jest 100 razy lepszy od tzw. "chrupkiego" lub (nazywając rzeczy po imieniu) tekturowego chleba typu wasa. Wasa to, za przeproszeniem, syf. ;)
  • Może i syf, ale czasem ja chrupie :P posypuje jakas papryka w proszku albo czosnkiem granulowanym i jest alternatywa dla chipsow albo krakersow ;)
  • nie rozumiem dlaczego twierdzicie, że chleb chrupki to "syf" oczywiście chrupki w 100% pełnoziarnisty, w jego składzie jest tylko mąka żytnia pełnoziarnista, drożdże, sól i woda, to co w tym jest niezdrowego???? Jest zdrowy, lekki, nie zapycha jelit, ma może więcej kalorii, ale nikt nie mówi o zjedzeniu całej paczki(2 kromki chrupkiego zamiast 2 zwykłego). Każdy pisze, że to strasznie niezdrowe, ale nie potrafi tego uzasadnić!
  • 2 kromki? Przecież on jest lekki - to tyle co nic. Naprawdę najesz sie tym? Ja właśnie moge zjeść cała paczkę (chociaż staram sie tego nie robić) jak już kupię właśnie jako przekaske w stylu krakersow i syta sie w ogóle nie czuje, a wręcz przeciwnie - uważam, ze to wciąga tak samo jak wszystkie "nalogowki" (paluszki, chipsy, krakersy itp.) i trudno sie od nich oderwać.
  • Karolcia 2011/05/04 12:34
    Kate ma racje. Jeżeli uważacie że pieczywo chrupkie to "syf" to fajnie by było gdyby ktoś uzasadnił dlaczego? Może wtedy to przekona też innych.
  • haruka, najadam się 2 kromkami, ale pełnoziarnistej żytniej z sezamem, wcale nie są lekkie, wręcz przeciwnie, są twarde i trzeba je długo przegryzać, stąd nie trzeba zjadać większej ilości. Ty chyba mówisz o Wasie lekkiej typu fin crips, ona rzeczywiście jest jak płatek i trzeba zjeść pół paczki żeby coś poczuć
  • http://naszarodzinka.pl/news/view/1570/Niezdrowe_chrupkie_pieczywo_.html
    ;)
  • @Kate może faktycznie to inny rodzaj wasy, jakiejś szczególnie twardej raczej nie jadlam. Te, które kupowałam przypominały konsystencja raczej taka bardzo zbita chrupke kukurydziana (wiem, ze to głupie porównanie, ale nic innego nie przychodzi mi do głowy ;) )
  • Karolcia 2011/05/04 13:18
    No ja właśnie zawsze kupowałam Wasa Lekkie, a teraz chce spróbować tych "twardszych" żytnie chyba to są, albo razowe, mleczne. Tych lekkich trzeba zjeść naprawdę kilka kromek, ale i tak wolę od zwykłego chleba. I to się lepiej opłaca bo zjedząc 4 kromki lekkiego to 100 kcal a 2 np. żytniego kalorii bedzie mniej a człowiek tak samo syty. Trzeba to wypróbować.
  • Karolcia 2011/05/04 13:27
    A jadł ktoś Wasa Sport?
  • polecam Wasa żytnie z sezamem, są 100% pełnoziarniste, są grubsze i bardziej chrupkie niż to lekkie, kromka ma 35kal i 6g węgli ;) ale są o wiele bardziej syte. Kiedyś też kupiłam to lekkie 7zbóż, smakują jak chrupki kukurydziane i na raz zjadłam chyba z pół paczki ;)
  • Karolcia 2011/05/04 13:29
    zaufam Ci i przy kolejnych zakupach kupię te co Ty. Zobaczymy co na to powie moje podniebienie i żołądek :)
  • emma, przeczytałam przesłany przez Ciebie link, i mam wrażenie, że w tym artykule również jest opisane pieczywo chrupkie lekkie, które w swoim składzie ma pełnoziarnista mąka pszenna, mąka pszenna, pełnoziarnista mąka żytnia, mąka kukurydziana, pełnoziarnista mąka jęczmienna, woda, cukier, ekstrakt jabłkowy, sól, mąka z pszenicy orkisz, mąka z amarantusa, mąka z komosy ryżowej, tłuszcz roślinny.
    Dla porównania w Wasie żytniej pełnoziarnistej: tylko pełnoziarnista mąka żytnia, drożdże, woda, sól.... chyba widać różnice.
    Nawet po rozgryzieniu ta lekka przypomina lepką kluchę a pełnoziarnista ma wyczuwalne grudki mąki z pełnego przemiału:)
  • kromka chleba orkiszowego z fawora waży 25 g ;)
  • So Lovely 2011/08/05 15:17
    dużo jak na 40 g pieczywa.
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2011/08/05 20:10
    @So Lovely: wartość energetyczna wielu rodzai pieczywa waha się w granicach 200 - 300 kcal / 100 g. Ten ma wartość pośrednią ;). Często jest tak, że czym cięższe pieczywo, tym większej ilości mąki razowej użyto do jego produkcji. Często również mniej (bądź wcale) spulchniaczy, napowietrzaczy itp... składników. Albo też dodatek nasion / bakalii / orzechów sprawia, iż staje się cięższy. Ten chleb kupujemy będąc u rodziców Macieja i rzeczywiście jest dobrej jakości z dużą ilością słonecznika. Przywozimy go również do Koszalina, mrozimy i w przypadku nagłego braku pieczywa, mamy ciepłe kromki z tostera jak znalazł (idealnie się do tego nadaje).
  • wg mnie chleb orkiszowy jest dużo smaczniejszy w formie tostów. 'naturalny' ma bardzo specyficzny smak, a podgrzany jest pyszny.
  • widzę, że nie tylko ja jestem fanką orkiszowych tostów ;)
  • BaŁaMuTkA 2011/11/20 15:07
    uielbiam chlebek orkiszowy :) tylko mam to do niego ze najbardziej pasuje mi sam bez zadnych dodatków;)) aczkolwiek dzis zaszalalam i posypalam kromke kukurydza konsewwowa hehe ;P
  • Kupiłam dzisiaj identyczny chleb- z ziarenkami w środku takimi samymi,pakowany ręcznie, na wagę. Ma chyba 2dniową przydatność do spożycia, ale jest bardzo bardzo chrupiący i pachnący. Polecam!:)
  • świnkers 2011/12/30 21:17
    Emma, to że jest pełnoziarniste nie znaczy, że jest takie dobre. Pieczywo chrupkie jest tak przetworzone technologicznie że nawet jeśli jest z pełnego ziarna i tak mnóstwo traci podczas wyrobu. Oczywiście pieczywo to może mieć dużą ilość witamin ale sztucznych ponieważ z reguły pieczywa takie są fortyfikowane różnymi składnikami mineralnymi i witaminami. A stosuje się ten proceder ponieważ jak wcześniej napisałem traci je ten pieczywo chrupkie podczas przetwarzania. Warto nadmienić że pieczywo chrupkie ma jedno z wyższych indeksów glikemicznych (IG), a tym samym jest cukrzycorodne i nie tylko. Dzięki temu że powoduje duży wyrzut insuliny do krwi powoduje odkładanie tkanki tłuszczowej, ponieważ insulina nazywana jest hormonem lipogennym, bo pobudza wytwarzanie tłuszczu w komórkach tłuszczowych. Utrudnia również spalanie tkanki tłuszczowej. Czy zatem warto pieczywo chrupkie spożywać Emmo?
  • nie. potwierdziłeś/łaś moją teorię, więc nie rozumiem, czemu napisałeś to takim tonem, jakbym wszystkich zachęcania do jedzenia tej tektury.
  • zalezy co jest danej osobie potrzebne. Insulina wzmaga tez synteze bialek i przeksztalcanie glukozy w glikogen wiec niekoniecznie zawsze jest "tym zlym hormonem"
  • świnkers 2011/12/30 23:07
    Do Emmy - przepraszam Cię, pomyliłem Cię z Kate. Wybacz, to przez pośpiech. Oczywiście to Ty naświetliłaś o niekorzystnym działaniu pieczywa typu "Wasa". Jeszcze raz przepraszam za błąd.
    Do Haruka - Czy tłuszcz, a przede wszystkim ten wisceralny - okołonarządowy jest komuś potrzebny? Wcale nie nazwałem insuliny "złym hormonem". Jest to ważny hormon jak każdy inny. To że wpływa na anabolizm to dla mnie jasne i to że pełni szereg innych "obowiązków" to też oczywiste, i nie musisz przytaczać tych funkcji bo to można nawet na wikipedii przeczytać. To co chciałem zobrazować to raczej "złe chrupkie pieczywo", które podobnie jak wafle ryżowe to "królowe" w budowaniu otyłości wisceralnej (otyłość typu jabłko), prowadzącej do wielu schorzeń : cukrzyca, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca i nadciśnienie (syndrom polimetaboliczny)
  • tak myślałam, że pomyliłeś mnie z Kate;)
    wnioskuję, że wiesz sporo po tym, co piszesz. kliknęłam zresztą w Twój nick.
    ale sporadyczne jedzenie tych wynalazków nie zaszkodzi, prawda? dostałam od taty w prezencie wafle i tą tekturkę.. smakuje mi to jako przekąska, więc jem kilka sztuk tygodniowo (lub mniej), byle tego nie wyrzucić i skończyć. chyba muszę ostrzec tatę, że wolę jednak inne prezenty ;)
  • @świnkers widzisz poprostu jest "nagonka" na wszystko, co podnosi poziom insuliny, a niekoniecznie zawsze jest to złe i nie od razu prowadzi do otyłości ;) są sytuacje kiedy węgle proste sa potrzebne organizmowi bardziej niż złożone. i miedzy innymi to mi chodzi. A swoją droga to wiele osób uważa insuline za "coś przez co sie tyje i ma cukrzycę" (wystarczy spojrzec na niektore wypowiedzi na forach. a np pewnej panience z mojej grupy na AWF ani fizjologia ani biochemia nie przekonały ze jest inaczej...)
  • świnkers 2011/12/31 11:52
    @emma Dla mnie osobiście raz na jakiś czas, to raz na co najmniej 2 tygodnie ;) Jeśli mogę coś zasugerować to faktycznie proszę raczej nie kupować takiego pieczywa :)
    @haruka zgodzę się że węglowodany proste są potrzebne organizmowi. Przypomnę, że każdy węglowodan (czy złożony, czy dwucukier - sacharoza) po całkowitym strawieniu i tak staje się węglowodanem prostym - glukozą. Różnica polega jednak na tym, że im bardziej przetworzony produkt węglowodanowy (pieczywo chrupkie), tym cukry w nim zawarte są bardziej dostępne dla organizmu. Dla organizmu spożycie takiego produktu równoznaczne jest ze spożyciem niemal czystej glukozy. Taka sytuacja powoduje że trzustka zaczyna produkować więcej insuliny, a o jej działaniu już wspomniałem. Jak napisałaś "są sytuacje kiedy węgle proste są potrzebne organizmowi bardziej niż złożone" co może być prawdą np. w momencie gdy ktoś choruje na hipoglikemię i należy podać takiej osobie w chwili zasłabnięcia cukier prosty dla szybkiego odzyskania prawidłowego poziomu glukozy we krwi i w wątrobie. W codziennym życiu cukry proste powinny być dostarczane raczej w postaci owoców - oprócz bananów i winogron. Cukry te pozwalają utrzymać prawidłową glikemię organizmu. Natomiast cukry w postaci słodyczy czy "wynalazków" typu pieczywo "Wasa" czy wafle ryżowe to nie najlepsze rozwiązanie. Co do nagonki. Hmm, myślę że bardziej jest ona skierowana w stronę tychże "wynalazków" a nie w stronę hormonu, którego działanie jest takie a nie inne i trudno aby było inaczej. Jeszcze raz powtarzam, że ja nie mam nic osobistego do insuliny, a jedynie do produktów które powodują niepotrzebną jej nadprodukcję. Mnie biochemia, chemia żywności, fizjologia żywienia i ogólna bardzo przekonały że jest inaczej ;) Pozdrawiam :)
  • no tak, bo jedząc 3-4 kromki w tygodniu przez okres około miesiąca czy dwóch (bo potem przecież nie będę tego kupować, nigdy tego nie robiłam i nie robię wciąż) roztyję się do granic możliwości i dostanę cukrzycy ;-)
    mądrze prawisz, ale tu, moim zdaniem, trochę przesadzasz. tyle ode mnie :)
  • Do Świnkers: widzę, że raczej nie wiesz o czym piszesz...Chleb chrupki 100% pełnoziarnisty ma IG 35 i jest polecany w diecie dla cukrzyków i diecie opierającej się na niskim IG, owszem zgodzę się z tobą, chleb chrupki lekki ma wysoki indeks, jest przetworzony i ma w składzie "syf".
    Ciekawe info:
    http://polki.pl/dieta_dietyodchudzajace_artykul,10013389.html?print=1
  • Do Świnkers: Chleb chrupki 100% pełnoziarnisty ma IG 35, jest polecany na diecie dla cukrzyków i diecie opierającej się o niski IG.

    http://polki.pl/dieta_dietyodchudzajace_artykul,10013389.html?print=1
  • świnkers 2012/02/05 12:00
    Do Kate: Widzę, że długo zastanawiałaś się nad tym, jak mi odpowiedzieć i znaleźć jakiś argument, który by mnie zdeprymował i abyś odzyskała pewność swoich racji. Otóż to Ty nie masz racji. Ta tabela IG, którą się sugerujesz ze strony --> http://polki.pl/dieta_dietyodchudzajace_artykul,10013389.html?print=1 ma wiele błędów, jak choćby to że wysoka wartość indeksu glikemicznego zaczyna się od 70 a nie od 60 (praca naukowa Jenkins i in.). Proponuję przeczytać pracę Jenkinsa, który stworzył wraz z kolegami Indeks Glikemiczny w 1981 r., a nie sugerować się jakimiś polskimi stronami,które źle skopiowały materiały ze stron obcojęzycznych bez właściwego tłumaczenia. Co do chleba chrupkiego, prawdziwa wartość jego IG wynosi ok. 80 dokładnie 81 ale zakres błędu w badaniach wyniósł +/- 9. Dodam że pisałem pracę magisterską na temat IG i cukrzycy typu 2, więc mam wszelkie materiały odnośnie tabel i wykresów. Jak chcesz mogę przesłać Ci na maila to poczytasz z właściwego źródła a nie z jakiś "podróbek". Możesz też sama poszukać na stronie - The American Journal of Clinical Nutrition, właściwych tabel IG np. "International Tabel of Glicemic Index and Loud" o ile znasz angielski. W tabeli tej znajdziesz 750 produktów, m in. tzw crispbread czyli chleb chrupki którego IG według tej tabeli wynosi właśnie 81.
    Mam nadzieję że już skończysz z odbijaniem piłeczki bo jak widzisz brak Ci już argumentów, pozdrawiam
  • chleb chrupki (niezależnie od rodzaju mąki) zawiera w dużych ilościach akrylamid - który powstaje podczas zetknięcia skrobi z bardzo wysoką temperaturą na kilkanaście minut. Szczegółów reakcji nie podam, bo już dość dawno się o tym uczyłam, ale jak ktoś ma chęć to zajrzy do literatury fachowej z dziedziny chemii żywności i poczyta. Oczywiście zwykły chleb też zawiera akrylamid, ale praktycznie tylko w skórce, która styka się w największym stopniu z powierzchnią grzania. Chleb chrupki jest cienki i w związku z tym ten związek wytwarza się na prawie całej powierzchni. Podobnie jak w przypadku chipsów, krakersów, paluszków, płatków kukurydzianych itp. Akrylamid jest toksyczny w dużych ilościach i podejrzewa się go o działanie kancerogenne - szczególnie w stosunku do jelita, z którym się styka. w wyborze żywności potwierdza się jak zwykle zasada - najlepiej wybierać jak najmniej przetworzone produkty i będzie dobrze. nie znaczy to oczywiście, że ktoś umrze od zjedzenia kilku kromek chrupkiego pieczywa lub paczki chipsów - nie dajmy się zwariować. ale warto to wiedzieć, zanim ktos uczyni z takiego produktu (promowanego na zdrowy i \"fit\") podstawę swojej codziennej diety.
  • Jakie to ma witaminy..
  • Ile kalorii moze miec orkiszowa bułeczka?
  • A próbował ktoś wyliczać kaloryczność pieczywa z Kauflandu? Takiego kołodzieja np?
  • Weronkastonka 2014/11/01 08:08
    Kupiłam wczoraj chleb o składzie:mąka zytnia, mąka orkiszowa, woda, sól, drozdze. Czy taki chlebek jest zdrowy? Kontrowersyjne drozdze...
  • Prawdopodobnie najlepiej zrezygnowac zjakiegokolwiek pieczywa, chleba. Z mojego researchu wynika ze chleby pelnoziarniste sa praktycznie tak samo niezdrowe jak i bialy chleb.

    Jezeli martwi sie ktos o zdrowie i cukier nie powinnien szukac alternatyw tylko poprostu postrac sie wyelminowac chleb z diety.
  • @chleb tak jest! calkowicie popieram! niestety nie umiem w pelni zastosowac...
  • Mam pytanie,piekę sobie chlebek sama z mąki orkiszowej,drożdzy,szczypta soli,100gr mąki ma 341kcal czyli chcąc obliczyc kloryczność całego chlebka musze zsumować wartość wszystkich składnikiów?
  • @Pumpolina tak trzeba dodać wszystkie składniki do siebie. :)

Dodaj komentarz na temat ważenia

Oceń smak i właściwości produktu. Podziel się ciekawym przepisem, napisz jak wykorzystujesz go w kuchni. Jeśli produkt jest dla Ciebie nowością nie krępuj się pytać o sposób przyrządzania czy dostępność.

Możesz dodać komentarz jako niezalogowany lub zaloguj się albo zarejestuj aby w pełni korzystać z ileważy.pl

Zobacz jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu

Jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu?

  • powiąż komentarze z Twoim kontem użytkownika
  • nie czekaj na moderację komentarzy
  • zarezerwuj swój podpis / pseudonim
  • podstawowe konto jest darmowe a rejestracja trwa ok. minutę