Sól

Łyżeczka soli (ok. 10 szczypt) waży 6g.

  100g na zdjęciu (6 g)
Energia 0 kcal 0 kcal
Białko 0,0 g 0,0 g
Tłuszcz 0,0 g 0,0 g
Kwasy tłuszczowe nasycone 0,0 g 0,0 g
Węglowodany 0,0 g 0,0 g
Cukry proste 0,0 g 0,0 g
Błonnik 0,0 g 0,0 g
Sól 38,9 g 2,3 g

Sól kalorie w 100g: 0kcal

Zobacz więcej: łyżeczka 6g sól

Ostatnia aktualizacja: 2019.03.11

Ważenie dodano: 2009.08.04 w kategorii Produkty gotowe

Dzienne zapotrzebowanie

Porcja ze zdjęcia dla 2000 kcal
pokaż dla mojego zapotrzebowania


Informacje: UWAGA! W rubryce sól podano ilość sodu w soli.

Mamy 35 opinii na temat ważenia - napisz własną

  • Fajnie :-)))
  • Miałem ten problem.Miałem.W Miarach angielskich i automatycznie w US wystepuja do dzis tea spoon i table spoon jako miary pojemnosci.I chyba dlatego mamy te łyżeczki Pracowalem w produkcji detergentow i w przepisach (recepturach) b. dokladnie toto podawano. 3 łyzeczki = 1 łyzka stołowa . 2 stołowe = uncja (płynna , bo jest tez sucha uncja jako 1/ 16 funta ) 8 uncji =kubek po drodze pint ,kworta i dalej 128 uncji =galon .I toto baaaardzo precyzyjnie bo w/w jednostki są ZNORMALIZOWANE i maja wzorce ktore są kontrolowane i mają certyfikaty.
  • kto by pomyślał że sól nie ma kalorii ..
  • ale w duzych ilosciach zatrzymuje wode w organizmie co nie sprzyja odchudzaniu, wiec nie mozna jej duzo spozywac. poza tym ja mysle ze jakies tam miniamalne kcal musi miec (minimalne ktorego nie opłaca sie obliczac)
  • to oczywiście wiedziałam, ale myślałam że podobnie do innych przypraw ma :)
  • Słyszałam, ze sól jodowana jest jednym z głównych źródel jodu w naszej diecie - czy to prawda? Bo jesli tak to troche kiepsko gdyż w ogóle jej nie używam... :|
  • To raczej prawda, ale jeszcze ryby morskie dostarczają nam jodu. Ja też w ogóle soli nie używam, ani żadnych innych przypraw. Preferuję takie "mdłe" jedzenie.
  • Ja akurat lubię pikantne, ale do tego soli nie potrzeba ;) ryb za wiele tez jakos nie spozywam (tak raz w tygodniu nie liczac tunczyka z puszki...) Hmm a są jakieś suplementy jodu, tak jak np. magnezu czy witamin? Wiem, ze brak tego pierwiasta powoduje m.in. problemy z koncentracja i pamięcią, a właśnie z tym mam od jakiegoś czasu kłopot :/
  • Oczywiście, że są. Niedobór jodu powoduje problemy z tarczycą, więc niektórzy muszą to przyjmować.
  • ja tez soli za dużo nie spożywam. Haruka moge ci polecić wodę mineralną którą spożywam. To chyba Ustronianka (nie jestem pewna), jest taka jedna z jodem gdzie 1l ma całe dzienne zapotrzebowanie na jod
  • Ok sprawdze te wode, dzięki :)
  • czy to prawda ze podczas upalow powinno sie uzywac wiecej soli..?
  • I'm fine 2011/05/30 19:42
    Sól nie ma kalorii. W ogóle, zero. Kalorie biorą się z substancji organicznych (np. węglowodany, tłuszcze, białka, kwasy organiczne, alkohole). NaCl, chlorek sodu, to substancja nieorganiczna. Spodziewanie się kalorii w soli świadczy o zupełnym braku zrozumienia tematu, i nieco paranoicznym stosunku do jedzenia. (inne przyprawy robi się generalnie z roślin, a sól to w sumie minerał... kamień... rośliny są zrobione z substancji organicznych)
    Osoby, które "nie jedzą soli", nie nabawią się niedoborów- sól jest w serach, wędlinach, a nawet w chlebie i płatkach śniadaniowych. Potrzebujemy zaledwie ćwierć łyżeczki soli dziennie, więc wymyślcie sobie inną chorobę niż niedobór soli kuchennej ;)
    W upały i przy wysiłku fizycznym zapotrzebowanie na sól jest większe, bo tracimy sól z potem. Zauważyłam, że zimą w ogóle nie jestem w stanie pić napojów izotonicznych, bo są słonawe- a w upały cytrynowy gatorade bardzo mi smakuje :) Do pewnego stopnia jest to więc regulowane przez to, że mamy ochotę na te lub inne produkty. Dopóki nie stosujemy jakiejś skrajnie idiotycznej diety, niedobór sodu raczej nam nie grozi.
  • Ile kalorii może mieć sól czosnkowa?
  • Ile może ważyc sól czosnkowa?
  • Maciej[autor ilewazy.pl] 2011/11/14 17:45
    @M.: ważyć pewnie będzie podobnie, kaloryczność będzie pomijalna. Sól czosnkowa to sól i czosnek. Sól kalorii nie ma a czosnku nie zjada się tyle (czy to samodzielnie, czy w soli czosnkowej), żeby kaloriami z niego zaprzątać sobie głowę.
  • czy sól morska, to to samo co zwykła sól ? jeżeli nie, to czy sól morska jest 'zdrowsza' ? może to i głupie pytanie, ale naprawdę nie wiem.. ;p
  • Nie wiem co zdrowsze ale taka normalna sól kamienna to jest z kopalń soli. Sól morska to co innego
  • Ostatnio na sklepowej półce ze zdrową żywnością natknęłam się na - uwaga - SÓL O OBNIŻONEJ ZAWARTOŚCI SODU. Czy ktoś słyszał o czymś podobnym? Bo mi to przypomina badanie zawartości cukru w cukrze. Jeśli zredukuje się sód, to co zostanie? Sam chlor? Nie znalazłam na opakowaniu informacji, czym ten pierwiastek jest zastąpiony, ale też nie miałam czasu, żeby dokładnie całe opakowanie przestudiować. Spotkaliście się z takim produktem?
  • Grażyna 2013/08/03 19:51
    Może jest jak sól himalajska - wtedy jest mniej sodu, a w to miejsce jest potas?
  • Ktoś tam wyżej, kto rozpisał się o soli chyba nie wie, że zwykła sól stołowa nie zawiera jodu, a dopiero sól JODOWANA jest dla nas bardziej wartościowa. Jod w diecie jest niezbędny. Wystarczy mieszkać nad morzem i go wdychać i sól jest zbędna, ale na terenach oddalonych np. od naszego Bałtyku w sklepach sprzedaje się właśnie sól jodowaną. To, że sól jest dodawana jako dodatek smakowy do wypieku chlebów, mleka, ciastek, przetworów, sosów to akurat mało istotne, bo jest to zwykła "chuda" sól, bez jodu także owszem, dietę należy uzupełniać solą jodowaną, lecz w dość rozsądnych ilościach. I trzeba pamiętać, że sól a ól jodowana to trochę co innego.
  • Nawet jeżeli nie ma kalorii, to i tak jest nie zdrowa w dużych ilościach ( jak wszystko). Dodatkowo na diecie nie polecam, zwiększa apetyt i zatrzymuje wodę!
  • Pani Izo, jaka sól jest najzdrowsza i najmniej wpływa na zatrzymanie wody w organizmie ?
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2015/09/19 12:29
    @MalyKsiaze: W sumie to najlepszym rozwiązaniem byłoby w ogóle unikać dosalania albo czynić to w śladowej ilości.
    W wielu produktach naturalnych znajduje się sód. Dodatkowo obecnie producenci dodają praktycznie do wszystkiego sól. Ja przed wykonaniem jakiegoś dania zawsze szybko skanuję oczami, jakie produkty i ile mogą zawierać sodu i / lub soli i na tej podstawie decyduję, czy dodać "szczyptę" soli czy też nie.
    "jaka sól jest najzdrowsza" To tak jak w większości produktów: rzadko kiedy jest coś idealne dla wszystkich. Wszystko zależy od tego, jakie mamy aktualne zapotrzebowanie organizmu. Na przykład kobiety w ciąży i dzieci (począwszy od 3 roku życia, wcześniej nie ma potrzeby dosalania) powinny spożywać sól jodowaną. Osoby z nadciśnieniem mogą używać soli ze zmniejszoną zawartością sodu.
    Osoby zdrowe mają większy wybór rodzai soli. Mogą wybierać i przebierać - mając na uwadze, że dorosła osoba w ciągu dnia nie powinna przekroczyć 5-6 gramów soli - biorąc pod uwagę wszystko od A do Z co spożywamy. Czyli praktycznie nie zostaje miejsca na dosalanie ;)
    Nie zalecam za bardzo sugerować się tym, że niektóre firmy próbują sprzedać swój produkt jako bogaty w składniki mineralne, ponieważ poza jodem, sól nie powinna być źródłem minerałów dla organizmu (mamy je czerpać z wartościowego pożywienia !)
    Ja osobiście używam gruboziarnistej różowej soli himalajskiej, ponieważ ładnie prezentują się kryształki w solniczce :)
    Jedno opakowanie służy mi na kilka lat ;) - przy codziennym gotowaniu.
    "najmniej wpływa na zatrzymanie wody w organizmie" Nie spotkałam się z taką informacją, żeby któraś konkretna sól miała takie właściwości. Jeżeli ktoś obserwuje u siebie obrzęki, powinien zgłosić się do lekarza i wykonać badania diagnostyczne.
  • 1 łyżka duża soli u mnie wazy 20 gram. Tak wiec 1 mała łyżeczka soli na pewno waż więcej jak 6 gram. Myśle że mała łyżeczka soli to około 8 gram.
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2016/08/10 21:33
    @pawciopp: Nikt nie sugeruje, że każda łyżeczka musi ważyć 6 g. Wartość 6 g odnosi się do łyżeczki zaprezentowanej na zdjęciu. Twoje łyżeczki mogą być o innej pojemności.
  • Jagny taki przelicznik był zawsze.
  • No dobrze, to pytanie: w kolumnie "Sól" w dzienniku mamy sól czy sód? To jednak dość istotna różnica...
  • Barbara[autor ilewazy.pl] 2016/11/25 08:55
    @jo_tka Dostosowaliśmy sposób prezentowania wartości odżywczej do najnowszych przepisów, zgodnie z którymi od 13 grudnia 2016 roku producenci mają obowiązek znakować żywność parametrami:
    energia, tłuszcz, kwasy tłuszczowe nasycone, węglowodany, cukry, białko, sól.
    https://www.pfpz.pl/nowosci/?id_news=4646&lang_id=1
    W dzienniku zatem zliczana jest sól, ale akurat przy tym ważeniu zrobiliśmy wyjątek i podaliśmy ilość sodu w soli, wychodząc z założenia, że bez sensu podawać sól w soli :). Dlatego pod ważeniem pojawił się zapis:
    UWAGA! W rubryce sól podano ilość sodu w soli.
  • Pani Barbaro to świetna informacja! dla wszystkich konsumentów! zmiany na etykietach , informacje itp itd-przeczytałam artykuł jestem z tej decyzji bardzo zadowolona.
  • Pani Barbaro, dziękuję :-) Z soli bardzo się ucieszyłam, tylko ten tutejszy sód mnie zdezorientował. Liczyłam zawsze sól jako sól, gdyby to był sód musiałabym to przemnożyć przez 2,5, co wcale by mi się nie podobało :-)
  • Z tą szkodliwością soli dla naszego rganizmu, to bywa różnie. Mój brat używał dużo soli, wszyskie potrawy dosalał i żył 90- lat.
  • Barbara[autor ilewazy.pl] 2018/06/07 08:13
    @dundas to, o czym piszesz to jest tzw. dowód anegdotyczny. Nie można przypadku pojedynczej osoby przekładać na zdrowie całej grupy osób.
  • Czy podmiana zwykłej soli na sól o proporcjach 70% KCl i 30% NaCl to jest jakiś sensowny krok w kierunku ograniczenia sodu w diecie? Lubię i spożywam sporo słonych serów, ogólnie bardzo lubię słone potrawy i zmartwiło mnie tempo ubywania soli w domu. Ta sól jest trochę mniej słona, ale staram się dodawać jej tyle samo co zwykłej - na początku bolało, teraz już jest lepiej.

    Jakie są opcje (oprócz dodawania większej ilości innych przypraw) żeby zmniejszyć ilość soli w diecie? Np. ziemniaki ugotowane bez soli są po prostu niesmaczne. Próbuję stopniowo zmniejszać ilość soli w potrawach, ale za każdym razem w końcu docieram do pewnego punktu, gdzie te same potrawy po prostu już nie smakują i kończy się dosalaniem na talerzu...
  • Barbara[autor ilewazy.pl] 2018/06/21 16:24
    @stand tak to ma bardzo duży sens, bo to sód odpowiada za negatywne oddziaływanie soli. Potas zaś ma działanie przeciwne, wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.
    Pamiętaj też, że kubki smakowe podlegają regularnej odnowie i potrzebują czasu na przyzwyczajenie się do nowego poziomu słoności. Zazwyczaj minimum 2 tygodnie.

    Zajrzyj tu po kilka innych wskazówek:
    http://www.ilewazy.pl/porady/czym-zastapic-sol
    http://www.ilewazy.pl/porady/sol-niskosodowa-alternatywa-dla-soli-tradycyjnej

Dodaj komentarz na temat ważenia

Oceń smak i właściwości produktu. Podziel się ciekawym przepisem, napisz jak wykorzystujesz go w kuchni. Jeśli produkt jest dla Ciebie nowością nie krępuj się pytać o sposób przyrządzania czy dostępność.

Możesz dodać komentarz jako niezalogowany lub zaloguj się albo zarejestuj aby w pełni korzystać z ileważy.pl

Zobacz jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu

Jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu?

  • powiąż komentarze z Twoim kontem użytkownika
  • nie czekaj na moderację komentarzy
  • zarezerwuj swój podpis / pseudonim
  • podstawowe konto jest darmowe a rejestracja trwa ok. minutę