Len mielony

Łyżka lnu mielonego waży 10 g.

  100g na zdjęciu (10 g)
Energia 253 kcal 25 kcal
Białko 40,0 g 4,0 g
Tłuszcz 9,0 g 0,9 g
Węglowodany 3,0 g 0,3 g
Błonnik 36,0 g 3,6 g

Len mielony kalorie w 100g: 253kcal

Zobacz więcej: łyżka 10g len mielony odtłuszczony

Ostatnia aktualizacja: 2014.12.29

Ważenie dodano: 2011.11.23 w kategorii Produkty gotowe

Dzienne zapotrzebowanie

Porcja ze zdjęcia dla 2000 kcal
pokaż dla mojego zapotrzebowania


Skład: odtłuszczone nasiona lnu.
Producent: Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

Mamy 38 opinii na temat ważenia - napisz własną

  • siemie lniane i ten ten len to to samo?
  • @gosiam: to jest zmielone na proszek siemię lniane.
  • dzieki :) jadlam kiedys mielone siemie lniane jak i te w ziarenkach - w ziarenkach mi smakowalo tak jak cie moge ale te mielone juz nie. moze jednak zle je jadlam bo z jogurtem...
  • Ja właśnie z jogurtem i owocami jem, i uwielbiam, stały punkt mojego śniadania:) Oczywiście nie za dużo, i nie można trzymać w jogurcie zbyt długo, bo robi się... glut(?)- taką tendencję ma len pod każdą postacią zresztą.
    A poza tym dobrze robi na przewód pokarmowy i problemy z żołądkiem.
  • mi nie przeszkadzał siemie zalane gorącą wodą (wlasnie taka ta woda sie kisielowata robila lekko ale tylko lekko bo nie wrzucalam duzo tych ziarenek) i te ziarenka mogly byc w smaku tez ale mielony juz niekoniecznie mi smakował. miałam tez wersje smakową (niby dla dzieci ze sklepu ze zdrową zywnoscia o smaku wiśniowym) po dodaniu do jogurtu mial smak jakby jogurt owocowy jednak byl jakis taki posmak ktory mi nie odpowiadał
  • len mielony+ cynamon/kakao+ miód+ wrzątek i jest niebo w gębie taki właśnie lekki kisielek (zależi ile kto czego sypnie)
  • aliceglass 2011/11/23 23:11
    cudo do placuszków otrębowych <3
  • a gdzie ja do kupie? jakis market? ile lyzek dziennie mozna zjesc?
  • I'm fine 2011/11/23 23:50
    Kupuje się albo w dowolnym markecie/delikatesach gdzie jest dział ze "zdrową żywnościach", albo w sklepie zielarskim, albo w aptece, jeśli ma rozbudowany i "dziwny" asortyment. Widywałam chyba we wszystkich w sklepach "Społem", które mają półkę ze zdrową żywnością.
    Mielonego nie lubię, ziarenka ujdą w tłoku. "Kisielu" z siemienia nie lubię, ale za to dobrze robi psu na żołądek i na sierść :P
  • I'm fine 2011/11/23 23:52
    PS. Ale dla psa to taki z całych ziaren nie odtłuszczonych, jeżeli na żołądek, to ziarna odcedzić, i dać sam "kisiel", można go wymieszać z jakimś lekkostrawnym mokrym żarciem.
  • To ja muszę mieć coś nie tak z kubkami smakowymi, bo dla mnie to len mielony nie ma w ogóle smaku, jeżeli dodaje się go w rozsądnych ilościach oczywiście :)
  • Uwielbiam do owsianki tylko używam właśnie takiego bardziej żółtego, w a'la malutkich ziarenkach.
  • @ I'm fine- zapewniam Cię, że i ludziom dobrze robii na żołądek i na "sierść" ;)
  • ja wsypuje do lekko osłodzonego słodzikiem wrzątku, chwile czekam az sie zrobi kisielek dosypuje otręby pszenne i dolewam 50 ml mleka 0%
    jest tego nap rade duzo bo w kubku 400 ml
    najlepsze jak poleży w lodówce i moje problemy z trawieniem minęły :D
  • ja rano pije na czczo - 3 czubate małe łyżeczki zalane wrzątkiem. osłonowo na żołądek i na poprawę trawienia:) super, że wreszcie znalazł się tutaj:D bo jestem na diecie niskowęglowodanowej i bałam się, że może ma ich za dużo, a tu w większości białko i trochę tłuszczu, super. :)
  • Uwielbiam. Właśnie sobie piję zalany wrzątkiem. Wiem że sporo osób uważa taki len za obrzydliwy i bez smaku. Ja jednak bardzo lubię. Kiedyś ze słodzikiem ale od kiedy z niego zrezygnowałam smakuje mi bez.
  • Gabriela 2011/11/26 16:53
    Zauważyłam, że len mielony zawsze występuje w postaci odtłuszczonej. Czy to znaczy, że naturalne, "pełnotłuste" siemię lniane zawiera jakieś niezdrowe tłuszcze? Zawsze kupowałam całe ziarna i je mieliłam (wychodzi taniej, po prostu). Czy taki odtłusczony jest w jakikolwiek sposób lepszy/zdrowszy? Pomijając oczywiście kwestię mniejszej ilości kalorii.
  • Gabriela - moje domysły w tej kwestii są takie, że taki odtłuszczony len mielony powstaje jako pewnego rodzaju produkt uboczny przy produkcji oleju lnianego. A ten jest podobno bardzo zdrowy. Więc to nawet lepiej, że używasz ten z większą zawartością tłuszczu.
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2011/11/27 15:09
    Siemię lniane mielone, które można zakupić w aptece lub sklepie spożywczym, zawsze poddawane jest procesowi odtłuszczania. Dlaczego ? Otóż w całych ziarnach znajduje się duża ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym omega 3), które w łatwy sposób mogą się utlenić, powodując niepożyteczne reakcje chemiczne, doprowadzające do jełczenia, które jest niekorzystne nie tylko ze względów wyczuwania nieprzyjemnego smaku i zapachu, ale przede wszystkim z punktu widzenia żywieniowego. Taki proszek na półce sklepowej byłby bardzo nietrwały. Czyli odtłuszczenie pozwala na dłuższy termin przydatności do spożycia. Poza tym, odtłuszczone siemię lniane wykorzystuje się przede wszystkim w celu osłony przewodu pokarmowego (substancje śluzowe o właściwościach powlekających i osłaniających), w zaparciach, mogą je włączyć do menu osoby aktualnie obniżające masę ciała (oczywiście również w rozsądnych ilościach). Są osoby, które uważają, że świeżo zmielony len ma charakterystyczny oleisty posmak. A po odtłuszczeniu ma dla nich znacznie przyjemniejszy smak.
    Jeżeli chcemy uzyskać korzyści z kwasów tłuszczowych znajdujących się w siemieniu lnianym, ale najbardziej przypadła nam postać proszku, nie pozostaje nic innego, jak samodzielnie mielenie nasion tuż przed spożyciem (można znaleźć wiele informacji na temat długości terminów przechowywania samodzielnie zmielonego siemienia - w tym zamrażanie, jednak czym krócej tym lepiej). Pamiętajmy też, że to siemię będzie wrażliwe na temperatury (czyli nie możemy już liczyć, że upieczone ciasteczka ze świeżo zmielonego lnu dostarczą nam omega 3).
  • Gabriela 2011/11/27 15:12
    Bardzo dziękuję za informacje! :)
  • Ja również szukałam tej informacji - teraz wiem już prawie wszystko :-).

    Zastanawia mnie tylko to - dlaczego 10 g niemielonego siemienia lnianego ma większą kaloryczność (53 kcal) od tego zmielonego (25 kcal)?

    Będę wdzięczna za odpowiedź!
  • Ania1105 2012/02/03 10:47
    odpowiedź masz wyżej - mielone siemię jest poddawane odtłuszczeniu
  • Ok, więc samodzielnie zmielone siemię będzie miało taką samą kaloryczność, jak to w całości?
  • Ania1105 2012/02/03 14:23
    tak, będzie miało taką samą kaloryczność na 100g, jak przed zmieleniem
  • dzisiaj pierwszy raz spróbowałam i jest pyszny ;)
  • Nigdzie nie mogę znaleźć lnu o takich wartościach. Wszystkie maja ~400kcal/100g i ponad 60 g wegli...
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2012/12/10 09:08
    @Klaudia: według mnie, powinnaś znaleźć w każdej aptece, a przynajmniej w większości aptek. Pytaj o len mielony odtłuszczony. Na rynku znajduje się kilku producentów posiadających w swojej ofercie tego typu wyrób.
  • Witam mam takie pytanie czy do kaszki z mleka i lnu mielonego można było by dodać łyżkę psyllium czyli babkę płesznik/ bądź jajowatą. Podobno pomaga bardzo przy wzdęciach i zaparciach. Lekarz mi tak powiedział, żeby spróbować. Czy takie coś byłoby dobrym rozwiązaniem? A może za dużo błonnika wtedy będzie i nie pomoże?
    Pozdrawiam
  • Simia, ja psyllium dodaję prawie wszędzie - to świetny zagęszczacz, pasuje niemal do każdej potrawy (tym bardziej, że ja akurat w ogóle nie używam mąki)
  • a gdzie kupujecie psyllium? Kiedyś widziałam przepis na świetny chlebek właśnie z użyciem psyllium ale nigdzie nie mogłam znaleźć poza internetem.
    @Simia to chyba zależy od przyczyny wzdęć i zaparć, jeśli spowodowane są niedoborem błonnika to z pewnością pomoże, jednak za dużo błonnika (mój przypadek ;)) powoduje podobne problemy. Przy nietolerancjach tez nie pomoże.
  • Dooly, ja najczęściej zaopatruję się z aptece (choćby poczciwy Ispagul to nic innego jak 100% babka płesznik - ale akurat jego konsystencja i "faktura" nie do każdego dania pasuje). Moim ulubionym produktem jest "Błonnik 90"; niestety rzadko widuję go w sklepach, dlatego najczęściej zamawiam w necie po kilka opakowań.
    P.S. Mam nadzieję, że mój wpis nie zostanie potraktowany jako spam czy inna reklama...
  • Sharianka 2013/09/28 14:58
    Jak to "działa"? Coś jak otręby? Jaka jest między nimi różnica?
  • Otręby konsystencją (i smakiem ;) przypominają trociny, psyllium rozpuszcza się w płynie tworząc gęstą zawiesinę (taki glutek albo jak kto woli kisielek - w takiej też formie producenci zalecają jego spożywanie przed posiłkiem). Ja z kolei, jak już wcześniej pisałam, używam go jako zagęszczacza do potraw - jogurtów, twarożków, ale też zup i sosów
  • Sharianka 2013/09/28 15:59
    Dobrze kminię, że nadawałby się do zagęszczania owsianki zamiast manny? :]
  • nadawałoby się, ale wtedy wychodzi taka kisielowata konsystencja. kwestia gustu, mnie niezbyt smakuje :-)
  • Dziękuję dziewczyny. Prawda jest taka, że też używam go(błonnika) dużo,zazwyczaj męczą mnie straszne wzdęcia i lekarz psyllium polecił. Używam i babki jajowatej i płesznika. Do śniadania jako kisiel z jogurtem czy mlekiem na ciepło. Do tego myślałam ten len włączyć...Hmm. Póki co dodaję dużo owoców (jabłka, śliwki, cytryna, brzoskwinie itp) Smakuje jak taki kisiel. Jest dobre i wypełnia na długo żołądek. Zastanawiam się nad zagęszczaniem zup. Sama mąki prawie nie używam, w szczególności białej. A jak jest z kalorycznością psyllium? Jakie ma wartości
    Ja kupuję w zielarskim sklepie po 100 g- płesznik po 7:20zł a jajowata 6, 50 zł czyli nie tak drogo bo ispangul 16 zł:/
  • Prośba do Administratorów o zweryfikowanie podanego składu (lub podanie źródła/wskazanie produktu o takim składzie). Przykładowo len mielony Herbapol - skład na opakowaniu dla 100g:
    Białko 34,3g
    Tłuszcz 10,8g
    Węglowodany 28,8g
    Błonnik 10g
    Jak widać zupełnie inne ilości węglowodanów i błonnika.
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2014/12/29 11:30
    @KrisKKM: przed ponad trzema laty ważyliśmy ten produkt: http://goo.gl/PlhNRI.
    Szukając dla Ciebie tego produktu spostrzegłam, że producent zmienił dane dotyczące wartości odżywczej. Podmieniłam je również przed chwilą na stronie.

Dodaj komentarz na temat ważenia

Oceń smak i właściwości produktu. Podziel się ciekawym przepisem, napisz jak wykorzystujesz go w kuchni. Jeśli produkt jest dla Ciebie nowością nie krępuj się pytać o sposób przyrządzania czy dostępność.

Możesz dodać komentarz jako niezalogowany lub zaloguj się albo zarejestuj aby w pełni korzystać z ileważy.pl

Zobacz jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu

Jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu?

  • powiąż komentarze z Twoim kontem użytkownika
  • nie czekaj na moderację komentarzy
  • zarezerwuj swój podpis / pseudonim
  • podstawowe konto jest darmowe a rejestracja trwa ok. minutę