Fot. Fotolia
Woda to najlepszy płyn do zaspokajania pragnienia i nawadniania organizmu. Nie zawiera cukru i nie dostarcza kalorii. Jednak woda wodzie nierówna. W sklepach wybierać możecie pomiędzy wodą źródlaną, mineralną, stołową i leczniczą. Którą wybrać?
Woda źródlana
Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006r. woda źródlana to woda podziemna, pierwotnie czysta pod względem mikrobiologicznym i chemicznym. Nie różni się składem i właściwościami od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, czyli wody z kranu.
Całkowita zawartość minerałów w wodzie źródlanej jest różna, ale zazwyczaj waha się pomiędzy 100 a 500 mg/L.
Przykłady: Żywiec Zdrój, Primavera, Oaza, Saquaro, Eden, Nestle Pure Life
Woda mineralna
Woda mineralna to woda podziemna. Od wody z kranu odróżnia ją pierwotna czystość chemiczna i mikrobiologiczna oraz stabilny skład mineralny. Oznacza to, że każda butelka wody mineralnej powinna zawierać taką sama ilość minerałów, zadeklarowaną przez producenta na etykiecie produktu. Może ona również wywierać pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Może, ale nie musi. Zależy to od składu mineralnego danej wody.
Obecnie przepisy prawa nie określają ile składników mineralnych powinny zawierać wody mineralne. Ze względu na zawartość minerałów możemy je podzielić na:
wody bardzo niskozmineralizowane – do 50 mg/L
wody niskozmineralizowane – do 500 mg/L (np. Dobrowianka, Kropla Beskidu, Arctic Plus)
wody średniozmineralizowane – 500-1500 mg/L (np. Nałęczowianka, Ustronianka Biała, Cisowianka, Jurajska, Staropolanka, Kropla Minerałów)
wody wysokozmineralizowane – powyżej 1500 mg/L (np. Muszynianka, Piwniczanka, Staropolanka 2000, Galicjanka)
Woda stołowa
Woda stołowa to woda powstała w wyniku połączenia wody mineralnej z wodą źródlaną lub poprzez dodanie konkretnych składników mineralnych do wody źródlanej lub mineralnej.
Woda lecznicza
Wody lecznicze to wody podziemne, pierwotnie czyste. Charakteryzują się zawartością min. 1000 mg minerałów w litrze lub określonym poziomem jednego pierwiastka mającego znaczenie dla organizmu. Spożywa się je w określonych porcjach w celu wspomagania leczenia niektórych chorób (np. choroba wrzodowa żołądka, zaparcia, cukrzyca). Wody lecznicze dostępne są głównie w aptekach, a kuracja z ich zastosowaniem powinna być przeprowadzana pod okiem lekarza.
Przykłady: Zuber, Jan, Józef, Henryk, Słotwinka.
Jaką wodę wybrać?
Aby woda spełniała nie tylko funkcję nawadniającą, ale była również dobrym źródłem minerałów, warto zwracać uwagę na następujące parametry:
ogólna zawartość minerałów – na co dzień najlepsze są wody średniozmineralizowane o zawartości minerałów pomiędzy 500 a 1500 mg/L.
zawartość poszczególnych minerałów – informacja przydatna na osób, które szukają w wodzie dodatkowej porcji konkretnego składnika mineralnego oraz dla osób chorujących na nadciśnienie, które muszą ograniczać spożycie sodu. Zawartość minerałów sprawdzamy w tabeli znajdującej się na etykiecie wody.
Magnez (Mg ++) – wody będące dobry źródłem magnezu to te zawierające min. 50 mg/L
Wapń (Ca ++) – woda powinna zawierać min. 150 mg/L jonów wapnia
Sód (Na +) – osoby, które musze ograniczać ilość sodu (soli) w diecie, chorują na nadciśnienie lub choroby nerek powinny wybierać wody o zawartości sodu mniejszej niż 20 mg/L
Wodorowęglany (HCO3-) – wody o zawartości HCO3– powyżej 600 mg/L wspomagają trawienie i alkalizują kwasy żołądkowe. Z tego powodu polecane są osobom z chorobą refluksową.
Gazowana czy niegazowana?
Woda gazowana może być szkodliwa dla osób z chorobami przewodu pokarmowego (np. choroba wrzodowa, choroba refluksowa), skłonnością do odbijania się i wzdęć. Osoby zdrowe mogą ją pić bez przeszkód.
Woda dla niemowląt i małych dzieci
Dla najmłodszych dzieci odpowiednie są wody źródlane i naturalne wody mineralne niskozmineralizowane (poniżej 500 mg składników mineralnych/L), niskosodowe (poniżej 20 mg sodu/L) i niskosiarczanowe (poniżej 20 mg/L). Nerki małych dzieci nie są na tyle dojrzałe, by poradzić sobie z większą ilością minerałów. Dzieciom po pierwszego roku życia można podawać wody średniozmineralizowane (do 1500 mg/L).