Pstrąg świeży

Pstrąg świeży patroszony waży 330 g. Ryba pozbawiona części niejadalnych waży 230 g.

  100g na zdjęciu (230 g)
Energia 160 kcal 368 kcal
Białko 18,6 g 42,8 g
Tłuszcz 9,6 g 22,1 g
Kwasy tłuszczowe nasycone 2,1 g 4,9 g
Węglowodany 0,0 g 0,0 g
Cukry proste 0,0 g 0,0 g
Błonnik 0,0 g 0,0 g
Sól 0,1 g 0,3 g

Pstrąg świeży kalorie w 100g: 160kcal

Zobacz więcej: sztuka pstrąg 230g świeży

Ostatnia aktualizacja: 2017.10.23

Ważenie dodano: 2013.01.08 w kategorii Ryby i dania rybne

Dzienne zapotrzebowanie

Porcja ze zdjęcia dla 2000 kcal
pokaż dla mojego zapotrzebowania


Mamy 30 opinii na temat ważenia - napisz własną

  • Czy w części niejadalne wlicza się skórkę ?
  • 230g z głową? wiem, że są osoby które razem z głową podają na telerz gotową rybe dlatego pytam :P
  • Genialne ważenie! Kocham pstrągi, często goszczą na moim talerzu.
    Niestety nie przygotowuję ich na parze, ani nawet w piekarniku, tylko smaże na oleju, ale to i tak zdrowsze od schabowego w panierce chyba.
  • Uwielbiam pstrągi! Zwłaszcza z grilla :)
    Zasmakowałam w nich dawno temu, kiedy jeździłam z rodzicami na Słowację, na baseny termalne. Potrafiłam zjadać po 2 dziennie ;)
  • Dostałam kiedyś w wakacje pstrąga z głową na talerzu w restauracji i byłam w lekkim szoku. Zakryłam mu głowę sałatą, żeby nie widzieć tych oczu. Od tamtej pory go nie jem i nie ma czego żałować, bo nie jest zbyt smaczny (jak dla mnie).
  • Dobrze przyrzadzony jest przepszny! Mój dziadek robi najlepszego: odrobina masła i plastry cytryn ulożone na pstrągu, wszystko zawiniete w folię i hop, na grilla. Poten juz tylko sól, pieprz i tymianek. Z salatka z pomidorów albo mizerią
  • Najlepsza ryba, oprócz łososia oczywiście.

    IAMX: bo pstrąga zazwyczaj podaje się całego, razem z głową. To nic dziwnego. Najlepszy z grilla z masełkiem czosnkowym ;)
  • IAMX aż się uśmiechnęłam :)

    Takie pstrągi wędzi mój wujek i są przepyszne. Bardzo fajne, delikatne mięso. Nasz rodzinny hit (również w formie pieczonej).
  • Uwielbiam tą rybę:)
  • milka: na pewno nie z głową :) nawet, jeśli tak się podaje, to waga jest podana bez części NIEJADALNYCH, a choć głowa może i ładna i elegancka, to jadalna na pewno nie ;)

    PS ładna i elegancka w opinii niektórych, ja bym zareagowała podobnie jak IAMX :)
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2013/01/11 15:34
    @ktosia: "Czy w części niejadalne wlicza się skórkę ?"
    @milka: "230g z głową?"
    Do części niejadalnych wliczyłam głowę, ogon oraz płetwy. Nie odejmowałam skóry, ponieważ część osób ją spożywa (na przykład gdy ryba przed smażeniem była panierowana). Poza tym, nie ma to większego znaczenia w tym przypadku.
    IAMX: "Dostałam kiedyś w wakacje pstrąga z głową na talerzu w restauracji i byłam w lekkim szoku." W większości restauracji funkcjonuje taki sposób podawania, ponieważ podobno ryba przyrządzona w ten sposób lepiej smakuje. Byłam kiedyś świadkiem, jak kelner pytał się kobiety znajdującej się w pobliżu mojego stolika: "Życzy sobie pani pstrąga z głową czy bez ?"
  • Ja uwielbiam pstraga duszonego w jarzynkach.
    Pokroic rybke na 3 'dzwonki', podsmarzyc na patelni z mala iloscia oleju lub jak sie da to zupelnie bez tluszczu - jak sie lekko zarumieni , przewrocic na druga strone i dodac jarzynki (marchew, pietruszka, seler i cebulka), dodac przyprawy (pieprz, ziele angielskie i lisc laurowy) przykryc i dusic (mozna podlac odrobina wody) na bardzo malym ogniu przez max. 25 minut az marchewka bedzie miekka.....pysznosci !
    podawac posypane swieza natka pietruszki i kolendry :)
  • Dzień dobry, mam takie pytanie - czy jeśli moja ryba waży cała około 250g to żeby wiedzieć ile jest części jadalnych mogę odjąć tak jak pani 100g na głowę i resztę (zakładam, że masa głowy ryby aż tak bardzo się nie zmienia z wielkością) czy obliczyć to z proporcji, czy po prostu uznać że to mniejsza ryba, odjąć jej 80g na głowę i płetwy i się nie patyczkować? ;p W sumie to chyba najprostsze metody są najlepsze...
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2013/05/07 13:42
    @dragonka: "czy po prostu uznać że to mniejsza ryba, odjąć jej 80g na głowę i płetwy i się nie patyczkować? ;p W sumie to chyba najprostsze metody są najlepsze..." Według mnie, tak będzie najrozsądniej :)
    Ale w tego typu przypadkach można również korzystać z proporcji. W powyższym ważeniu części niejadalne stanowią 30 %.
  • Paolinkaaa 2013/07/26 16:57
    Od kilku tygodni to moja nowa miłość ;D
  • Dzisiaj po raz pierwszy z mamą kupiłyśmy pstrągi na obiad. Po sztuce na osobę ( jeden troszkę większy dla taty ) Posypałam je przyprawą do ryb i zrobiłam masło koperkowe: 3 łyżki masła wymieszałam z 1/2 pęczka świeżego koperku, dodałam trochę pieprzu i soli i pare kropli soku z cytryny. Wyszło po 1 duuuzej łyżce masła na pstrąga. Zawinęłam w folię i piekły się ooło 30 minut w 180 C z termoobiegiem.. Do tego mama zrobiła sos tzatzyki: Opakowanie jogurtu greckiego, świeże ogórki, czosnek, koperek, sól i odrobina oliwy z pierwszego tłoczenia. I do tego sok pomarańczowy :)
    PYYYYYYYCHA !
  • @ Kamila

    A po co paprać chemiczną przyprawą do ryb?
    Dobrej rybie starczy sól i pieprz.
  • @hożajo

    Przyprawa nie jest chemiczna. To poprostu mieszanka ziół bez konserwantów i dodatków. Uwierz, patrzę na to co jem i wybieram produkty jak najbardziej naturalne, bez żadnych chemicznych świństw
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2013/09/10 12:13
    @Kamila: Brzmi smakowicie :) Też używam od czasu do czasu przyprawy do ryb. Moja posiada następujący skład: koper włoski, natka pietruszki, szczypiorek, skórka pomarańczowa, estragon, trybula.
    Warto właśnie kupować taką bez dodatku soli, ponieważ stanowi one nierzadko co najmniej 50 % składu. Lepiej miarkować sól osobiście :)
  • Pani Izabelo, zaintrygował mnie skład wspomnianej przyprawy do ryb - czy można wiedzieć jakiej jest firmy?
    A w temacie pstrąga - jest to moja ulubiona ryba na równi z łososiem. Tuńczyka również uwielbiam, ale świeży jest niestety zbyt drogi i dość trudno dostępny.
  • @Izabela Bardzo się cieszę :) Moja przyprawa to dużo różnych ziół i soli dużo nie ma :)
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2013/09/11 09:44
    @agnieszka: to jest dokładnie ta przyprawa: http://www.greencuisine.co.uk/product_info.php?product_id=174
    Kupiłam ją w sklepie "Kuchnie Świata".
  • Czyli jezeli skorka jest wliczana to jak ktos zjada bez niej to musi odliczyc tłuszcz pewnie i wtedy ryba ma mniej kalori .?
  • patty.slezak 2014/08/15 15:06
    w rybach sa same zdrowe tluszcze nie nalezy ich unikac
  • a czy taka rybka na kolacje może być czy raczej wcinać na obiad ?
  • @asia1 rybka jest jak najbardziej zdrowa, więc jak najbardziej może być na kolację, chyba, że masz problemy z żołądkiem wieczorem i nie pozwala Ci to zasnąć, wtedy polecałabym coś lżejszego ;)
  • Proszę o informacje skąd tak wysoka ilości tłuszczu 100g?spotkałam się w różnych źródłach ze znacząco niższą ilością tłuszczu ok 2,7-3g/100g. Tym bardziej że pstrąg należy do chudych ryb. W przypadku wędzonego pstrąga ilość tłuszczu jest mniejsza? dlaczego?

    dziękuję za szybką odpowiedź
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2015/05/31 11:57
    @hadri: Dane dotyczące wartości odżywczej i energetycznej pochodzą z tabel składu i wartości odżywczych żywności Kunachowicz Hanna i inni. Powyższe wartości odnoszą się do pstrąga tęczowego. Pstrąg strumieniowy wg tabel dostarcza około 2-3 g tłuszczu / 100 g.
  • A ja mam pytanie jeszcze w wątku głowy: otóż wszyscy powyżej zgodzili się, że jest niejadalna. Mnie natomiast zdarza się zjadać dużą jej część - czyli właściwie w większości jakieś tkanki łączne, odrobinka mięsa na przyczepie szczęk, czasem mózg i oczy w charakterze "podrobów" (skrzel nie jadam). Zastanawiam się, czy istnieją jakieś dane na temat wartości odżywczych takich elementów - powinny się chyba trochę różnić, więcej będzie pewnie cholesterolu i innych substancji spajających, a mniej białka. I, co może ważniejsze - czy są jakieś przeciwwskazania do jedzenia fragmentów głowy? Czy mogą się w niej znajdować jakieś szkodliwe substancje (np. jakieś wydzieliny, które pozostają nawet po dokładnym umyciu)?
  • Barbara[autor ilewazy.pl] 2017/10/23 08:24
    @smaczliwka sprawdzałam w kilku różnych tabelach, ale niestety danych o wartości odżywczej głowy pstrąga nie udało mi się nigdzie znaleźć.

Dodaj komentarz na temat ważenia

Oceń smak i właściwości produktu. Podziel się ciekawym przepisem, napisz jak wykorzystujesz go w kuchni. Jeśli produkt jest dla Ciebie nowością nie krępuj się pytać o sposób przyrządzania czy dostępność.

Możesz dodać komentarz jako niezalogowany lub zaloguj się albo zarejestuj aby w pełni korzystać z ileważy.pl

Zobacz jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu

Jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu?

  • powiąż komentarze z Twoim kontem użytkownika
  • nie czekaj na moderację komentarzy
  • zarezerwuj swój podpis / pseudonim
  • podstawowe konto jest darmowe a rejestracja trwa ok. minutę