Szklanka mąki pszennej pełnoziarnistej

Mąka pszenna pełnoziarnista

Szklanka mąki pszennej pełnoziarnistej waży 130 g.

  100g na zdjęciu (130 g)
Energia 339 kcal 441 kcal
Białko 14,1 g 18,3 g
Tłuszcz 2,3 g 3,0 g
Węglowodany 65,4 g 85,0 g
Błonnik 6,7 g 8,7 g

Mąka pszenna pełnoziarnista kalorie w 100g: 339kcal

Zobacz więcej: 130g szklanka mąka pszenna pełnoziarnista pełne ziarno

Ostatnia aktualizacja: 2016.08.08

Ważenie dodano: 2012.02.11 w kategorii Produkty zbożowe

Dzienne zapotrzebowanie

Porcja ze zdjęcia dla 2000 kcal
pokaż dla mojego zapotrzebowania


Skład: ziarno pszenicy.
Producent: Lubella
Marka: Pełne ziarno

Mamy 44 opinie na temat ważenia - napisz własną

  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2012/02/11 20:42
    Dzisiaj przygotowałam dla Was garść informacji dotyczących mąki pszennej pełnoziarnistej Lubella. Chcąc rozwiać kilka wątpliwości zarówno moich własnych, moich pacjentów oraz użytkowników ilewazy.pl, wysłałam do producenta maila o następującej treści: "Witam Państwa serdecznie, zwracam się z uprzejmą prośbą o podanie mi informacji, jaki "TYP" posiada mąka Pełne Ziarno ?
    Jestem dietetykiem. Od kilkunastu lat królują w mojej kuchni jak najmniej przetworzone produkty, w tym mąki razowe (z różnych zbóż). Zarówno ja, jak i moi pacjenci zauważyli, że w porównaniu do innych pełnoziarnistych mąk znajdujących się na rynku, z mąki Pełne Ziarno wychodzą idealnie praktycznie wszystkie wyroby, które w swoim składzie zawierają mąkę (dosłownie od A do Z). Według mnie, wynika to przede wszystkim z granulacji. Owa mąka jest bardzo drobno zmielona i tym samym łatwiej się łączy z innymi surowcami, łatwiej chłonie ciecz, łatwiej też dostępny jest gluten. Ale wciąż nurtuje mnie to samo pytanie: czy rzeczywiście jest to zmielone całe ziarno ? Inne mąki pełnoziarniste mają znacznie ciemniejsze zabarwienie. Na moją logikę, mąka z pełnego ziarna powinna mieć typ około 2000. Czy taka zawartość popiołu zawarta jest również w mące Lubella ? Zapewne nie raz poddawali Państwo tą mąkę badaniom laboratoryjnym :)
    Dodatkowym motorem do napisania tego maila, były liczne pytania pojawiające się w komentarzach do różnych produktów zawierających mąkę, na moim portalu - www.ilewazy.pl. Pytania te dotyczą właśnie konkretnie mąki Lubella Pełne Ziarno.
    Swoją drogą, będąc na studiach (dobrych kilka lat temu) w ramach zajęć praktycznych byłam u Państwa w zakładzie, pytałam się technologa o wiele rzeczy, ale chyba wtedy jeszcze nawet nie było na rynku opisywanej mąki :) Pozdrawiam".

    W expresowym tempie otrzymałam odpowiedź od Pani Anety Bobryk-Mamczarz Kierownika Działu Badań i Rozwoju "Szanowna Pani, Bardzo dziękuję za kontakt. Lubella jako firma otwarta i nowoczesna chętnie słucha sugestii konsumentów i zawsze bierze je pod uwagę przy projektowaniu produktów, czy ich opakowań. Cieszę się, że konsumenci czytają opakowania, bo jest to najważniejszy sposób na przybliżenie Państwu informacji o produkcie.
    W nawiązaniu zaś do uwagi Pani dotyczącej oznakowania Mąki Pełne Ziarno Lubella, uprzejmie informuję, iż zgodnie z nazwą mąka zawiera wszystkie składniki ziarna, czyli odzwierciedla jego naturalny skład, zatem popiół w mące jest zbliżony do popiołu w ziarnie pszenicy (tj. 1,5-1,9%). Znaczy to, że w przypadku produktów Pełne Ziarno od Lubelli można mówić o typie, bądź przemiale pomiędzy 1500 a 1900. Zdarzają się nawet pszenice zwyczajne o popiele 1,3-1,4%. Jak widać popiół, a więc i typ mąki może się zmieniać, a zależy to w dużej mierze od odmiany pszenicy, od warunków klimatycznych na terenie uprawy zboża w danym roku, ilości stosowanych przez rolnika nawozów i innych czynników, dlatego właśnie Lubella nie podaje jednej, stałej wartości. Zastanawiamy się niemniej nad edukacją konsumencką w tym temacie na naszej stronie internetowej.
    Nomenklatura typów mąk pochodzi ze starych podręczników młynarskich i nieobowiązujących już Polskich Norm, często z czasów gdy pod pojęciem przemiału razowego kryła się mąka gruba, mielona raz (na żarnach) i nie odsiewana, dziś technologie przemiału są o wiele bardziej zaawansowane, stąd też jak Pani zauważyła otręby są odpowiednio rozmielone, co sprzyja wykorzystaniu kulinarnemu takiej mąki. Niemniej podobnie jak przed wiekami w produkcie znajdują się wszystkie części z ziarna, a więc i bielmo i łuska. Jeśli zwróci Pani uwagę przy okazji podróży zagranicznych na mąki pełnoziarniste, np. Barilla Farina Integrale, w Europie nie ma zwyczaju podawania popiołowości mąki, która naszym zdaniem nie odzwierciedla stanu faktycznego produktu. Dla przykładu podam, że np. jeden z naszych konkurentów informuje na swojej mące razowej do wypieku domowego chleba typ mąki T 2000, natomiast laboratoryjna analiza popiołu wskazuje wynik 1,25%, więc to, że informacja jest podana wprost nie znaczy, że można takiemu producentowi zaufać.
    Pozdrawiam serdecznie i w razie pytań proszę o kontakt."
    Życzę Wam przyjemnej lektury, a gdybyście mieli jakiekolwiek wątpliwości czy zapytania dotyczące powyższej mąki - służę pomocą :)
  • Agnieszka 2012/02/11 20:55
    Cieszę się że ta mąka rzeczywiście składa się z pełnego ziarna w całości. Wcześniej domyślałam się, że ze względu na to, że jest taka lekka i wszystko z niej wychodzi jest po prostu mieszanką mąki oczyszczonej z dodatkiem mąki pełnoziarnistej.
    Mogę zapewnić, że z tej mąki wychodzi bardzo smaczna pizza, bułeczki z ziarnem, muffiny, ciasta (np. marchewkowe, czekoladowe, ciasto kruche), pieczone pierogi, naleśniki, pancakes, chleb i ciasteczka owsiane!
  • no, wkoncu ta maka! :)
  • Pani Izabelo, to w końcu używać tej mąki, czy szukać na siłę graham/razowej?

    Czy ta mąka jest ok?
  • Wyglada na to, że to jest właśnie graham.
    Kupowałam od kilku młynarzy mąkę żytnią 2000, każda inna, im bardziej zmielona, tym bardziej przypominała białą mąkę.
    Często producenci oszukują i mielą grubo, żeby wyglądało na zdrowsze :)
  • Ścieźla 2012/02/11 22:43
    (...) "w przypadku produktów Pełne Ziarno od Lubelli można mówić o typie, bądź przemiale pomiędzy 1500 a 1900"
    Czyli znaczy to, że ta mąka może być mniej razowa od grahamowej?! Hm!

    Też zauważyłem, że ostatnio niektórzy producemnci kombinują z razowością mąki, mieszając białą mąkę z otrębami. Widać to po wykonaniu "analizy granulometrycznej", podczas przesiewania na sicie. ;)
  • Gabriela 2012/02/11 22:43
    Łał, zaskoczyła mnie ta informacja, że w mące, która opisana była jako "typ 2000" znajdowało się tylko 1,25% popiołu. :O

    Jeśli z Lubelli rzeczywiście wszystko pięknie wychodzi, to może nie powinnam spisywać na straty swoich zdolności kulinarnych... Rzuciłam się z miejsca na głęboką wodę, kupując mąkę ekologiczną 2000 i dziwiłam się, że zamiast pancakesów wyszły mi jakieś kleiste podeszwy. :P
  • Pełne Ziarno Lubelli rzeczywiście jest super, ale jak ktoś szuka tańszej alternatywy - po 2,59zł w TESCO Gdańskie Młyny Mąka Pszenna pełnoziarnista - Graham. :) Też jest ok
  • Pani z działu badań strzeliła babola, ponieważ z jej wypowiedzi można wysnuć wniosek, że ta mąką to mieszanka niewiadomo czego. Albo producent robi uczciwą mąkę np tylko 1900 albo zbiera resztki, miesza i sprzedaje jako pełnoziarnistą, do końca nie będąc pewny co to jest. Nie przekonują mnie frazesy o warunkach klimatycznych, glebowych czy fazach księżyca.
  • Haha no cóż, jak byłam głupia w temacie mąki tak jestem nadal :D Ale używamy w domu często tej właśnie ;)
  • Agnieszka 2012/02/12 09:04
    Ścieźla: mąka graham ma około 1850, 2000. Może nie tyle Lubella może być "mniej razowa od grahamowej" co może mieć mniej popiołu w zawartości.A te otręby które widać na sitku to właśnie popiół, z tym że różnych mąkach jest on różnie rozdrobniony (w razowej rzeczywiście ma postać otrębową, w mące graham wszystko jest lepiej zmielone). Nie oznacza to że producenci dosypują do białej mąki otrębów :)
    W Lubelli fakt że nie ma tyle popiołu co w mące graham i razowej rekompensuje to, że naprawdę wiele da się z tej mąki zrobić. Produkty, które wcześniej były nie do zrobienia na mące pełnoziarnistej teraz mogę bez problemu przygotować w swojej kuchni.
  • @Ankkkka naprawde uwazasz, ze takie samo zboze wyrosnie na roznych rodzajach gleby, przy roznych warunkach klimatycznych? Mi sie wydaje logiczne, ze w latach bardziej suchych ziarno bedzie mialo nieco inny smak niz w latach deszczowych, przeciez ono nie leci "z automatu" tylko jest produktem naturalnym. To tak jak z ludzmi - niby gatunek ten sam, a jednak miedzy soba bardzo sie roznimy.
  • Ja kupuję mąkę żytnią Melvit typ 720 (czyli niski, a więc gorszy) do wypieku chleba. Robię na niej dietetyczne placki na teflonie (przypominają wyglądem pancakes, są biszkoptowe). Robiłam też w święta bułki czosnkowe z Moich Wypieków (pół na pół tej mąki i zwykłej pszennej, normalnie wyrosło ciasto). Czy ta mąka to dobry wybór? Czy jest lepsza od Lubelli czy gorsza?
  • Mąka Melvit, każda torebka, którą kupiłam, nie zawierała pełnego kilograma mąki. Spróbujcie zważyć swoje... Inne produkty, ważone na tej samej wadze, mają ciężar deklarowany przez producenta, więc raczej wykluczam defekt mojej wagi kuchennej...
  • @Elza: nie przesadzajmy z tym, że wszystko ma być pełnoziarniste. Już pisałam w innym miejscu, że biała mąka w niektórych przepisach jest poprostu niezastąpiona.
    Ja piękę chleb od kilku lat, różnego typu i z różnych mąk.
    Mam małe dzieci, które wolą umrzeć niż jadać na codzień chleb pełnoziarnisty żytni, czarny typu cegła.
    Dlatego mieszam mąki, najczęściej pół na pół, pełnoziarnistą i białą i powstaje najlepszy chleb na świecie.
    Mąka, którą kupujesz to najzwyklejsza pszenna mąka chlebowa, z której wychodzi fajny biały chleb. Nie wyobrażam sobie niektórych wypieków bez jej udziału. Jeśli chcesz, żeby Twój chleb był bardziej "wartościowy" pomieszaj tę mąkę z pełnoziarnistą orkiszową, żytnią lub graham, ew. dodaj całe ziarna zbóż, siemię czy orzechy. :)
  • Zmieliłam przed chwilą całe ziarna pszenicy, mąka z nich jest prawie biała, wygląda podobnie do tej na zdjęciu.
    Za to mąka pełnoziarnista, którą kupuję jest zdecydowanie ciemniejsza, ale wygląda też na mniej rozdrobnioną, albo dodawane są do niej otręby "extra". Zawsze taniej :)
  • Doroto - nie piekę chleba ;). Jak pisałam wcześniej używam jej do naleśników/omletów. Ostatnio kupiłam mieszankę mąki pszennej i żytniej też chlebowej i jest tam podany przepis na chleb. Chyba się skuszę za jakiś czas, tylko nie wiem czy nie lepiej zmniejszyć porcję z 1kg do 500. Mniej się będę męczyć jak nie wyjdzie.
  • @Elza: jeśli chcesz, żeby mąka była bardziej wartościowa użyj pełnoziarnistej. Do placków, naleśników itp. sprawdzi się każda mąka pszenna, z różnym efektem oczywiście, im pełniejsze ziarno tym mniej puszysty wypiek, ale smak też bogatszy (choć to kwestia gustu).
    Jeśli nie piekłaś chleba dotychczas, to raczej użyj tylko 500 g mąki, wyjdzie z tego kilogramowy chleb, czyli raczej duży.
    Początkującym piekarzom polecam ten przepis na chleb, co prawda drożdżowy, a nie na zakwasie, ale własny i bez polepszaczy:
    http://www.kwestiasmaku.com/blog/files/domowy_chleb.php
  • "Haruka" [komentarz edytowany - proszę bez uwag osobistych. Maciej]. Jakoś inni producenci nie mają problemu z konkretnym oznaczeniem typu swojego produktu. Oczywiście taki produkt już swoje kosztuje bo nie jest mieszanką odpadów.
  • @Ankkkka to co jest na opakowaniu, a prawdziwy sklad to moze byc inna bajka, przeczytaj lepiej pierwszy komentarz ze zrozumieniem. Wartosci odzywczych i dokladnego skladu produktow naturalnych nie mozna dokladnie okreslic. Bylo o tym pisane wiele razy. To, ze masz podane, ze brokul ma X kcal/100g to nie znaczy, ze ten ktory akurat w danej chwili jesz tyle ma. Proste.
    Bardziej prawdopodobne jest to, ze maki z dokladnie okresonym typem sa owa mieszanka odpadow, albo poprostu nie spelniaja calkiem "wymogow" typu, do ktorego ponoc naleza.
    [komentarz edytowany - proszę bez uwag osobistych. Maciej]
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2012/02/24 08:16
    W związku z tym, że niektórzy z Was w dalszym ciągu mają pewne wątpliwości wobec braku oznaczania typu mąki na opakowaniu (również pod tym ważeniem: http://ilewazy.pl/lyzka-maki-pszennej-pelnoziarnistej), przeprowadziłam jeszcze jedną korespondencję z Kierownikiem Działu Badań i Rozwoju Lubella. Za zgodą Pani Anety Bobryk-Mamczarz przekazuję Wam kolejną garść informacji:

    "Deklarowanie przez producentów, że mąka jest razowa, graham, że ma typ T 2000 czy T 1850 wcale nie jest dowodem na pełnoziarnistość i odpowiednią zawartość popiołu w produkcie. Mało tego, Polskie Normy w oparciu o które tworzyło się w kraju w niedawnej przeszłości wymagania m.in. dotyczące mąk podają, że dla typu np. 2000 popiół nie powinien przekraczać 2%, nie określają jednak dolnej granicy, więc w praktyce te popioły są prawie zawsze niższe, potwierdzają to wyniki badań mąk na rynku.
    Dodatkowo chciałabym przytoczyć Pani fragment opracowania znanego w branży Profesora Wiktora Obuchowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: "Zawartość popiołu w mące nawet dużo mniejsza od 2,0%, ale w praktyce mieszcząca się w przedziale od 1,4 do 2,0% nie świadczy, że nie jest to mąka całoziarnowa (...). Często uważa się, że mąka całoziarnowa powinna mieć ciemną barwę. To jaką ta mąka ma barwę zależy głównie od barwy okrywy ziarna (...). W przypadku przemiału na mąkę pełnoziarnową ziarna pszenicy twardej czerwonej (Hard Red Spring lub Hard Red Winter) z pewnością mąka ta będzie ciemniejsza niż z pszenicy białej o okrywie jasnej typu Soft White". To może już bardzo konkretne przykłady, ale faktem jest, że wszystkie cechy mąki pełnoziarnistej determinuje użyta do przemiału pszenica. Ja zaś mogę zapewnić, że ponad 130 letnia tradycja Lubelli i lata doświadczeń w mieleniu ziarna gwarantują odpowiednią wiedzę o pszenicach, przemiale i mąkach, w tym świetnych mąkach pełnoziarnistych, które Państwu szczerze proponujemy."
  • Wkradła się mała literówka- w wyszukiwarce produktów powyższa mąka widnieje jako 'mąka pszenne pełnoziarniste' :)
  • Maciej[autor ilewazy.pl] 2012/03/14 20:07
    @Magda: Poprawione.
  • martabeata 2012/08/08 16:44
    A to jest taka standardowa szklanka 250ml??
  • Maciej[autor ilewazy.pl] 2012/08/08 17:35
    @martabeata: dokładnie, szklanki używane przy naszych ważeniach mają zawsze 250ml.
  • Najlepiej to samemu zmielić ziarno pszenicy. W USA widziałem, że są takie ręczne młynki mocowane do stołu, u nas chyba się nie dostanie, więc by trzeba było improwizować.
  • Mnie tak naprawdę brakuje takiego oświadczenia jakie jest w tym mailu chociażby na stronie Lubelli w opisie produktu na stronie a przynajmniej ja nie znalazłam.
    Rozumiem, że w dzisiejszych czasach wszystko jest standaryzowane więc producenci robią tak, by się zgadzało... ( albo i nie jak tak czytam poprzednie komentarze)
    Jeśli Lubella produkuje mąkę i może oznaczyć fosfor, magnez i żelazo jako składniki mineralne to szkoda, że nie podaje typu mąki….
    Ogólnie jestem z niej zadowolona, i dopóki mi wychodzi to co chcę z niej robić aż tak niesamowicie ważny typ nie jest.
  • ciekawy asortyment mąki zarówno pszennej jak i żytniej poleca młyn w Pszczynie (woj. śląskie). Poza tym można u nich nabyć otręby pszenne. Najwyższy typ mąki pszennej to 1850,a żytniej 2000. Od dwóch lat wypiekam z niej chleb oczywiście na zakwasie jest super dobry. W tym roku koszt kilograma mąki bez rozróżnienia na typ kosztuje u nich 2 złote.
  • Nadawalaby się ta mąka to wypieku Chałki?
  • @lidamikrus widzialam jakies przepisy na pelnoziarnista chalke wiec najprawdopodobniej tak :)
  • @kalincia dziękuje za odpowiedź, to poszukam takiego przepisu i zrobię bo uwielbiam chałkę :)
  • KasiaKejt 2014/08/23 09:54
    Czy mógłby ktoś napisać których mąk najlepiej używać? Czy lepsza pełnoziarnista czy razowa czy żytnia czy kukurydziana i w ogóle?
  • @KasiaKejt wydaje mi się, że te wszystkie mąki mają calkowicie inne zastosowania. Z żytniej przewaznie robi sie chleb na zakwasie, rzadziej inne wypieki, bo ona nie rosnie tak latwo, z pszennej mozesz robić chleb, ale tez bulki, czy ciasta, a kukurydziana jest bezglutenowa wiec l raczej nie nadaje sie do wypieków, a raczej do jakiś placków. Moim zdaniem najbardziej optymalne będzie stosowanie różnych rodzajów mak
  • pełnoziarnista i razowa to chyba to samo
  • patty.slezak 2014/08/23 14:08
    pelnoziarnista jest zmielona z calego ziarna sa w niej otreby i zarodki,
    razowa jest standaryzowana otrebami czyli dodaja do bialej maki otreby czyli to nie to samo ale prawdziwej pelnoziarnistej maki nie znajdziesz chyba ze sie samemu zmieli ;P
    ja swojego czasu pieklam chleb z namoczonych ziaren pszenicy
  • "zmielona z calego ziarna sa w niej otreby i zarodki" - to już chyba nie jest wtedy mąka: "Produkcja mąki polega na przemiale ziarna, tzn. na mechanicznym rozdrobnieniu oczyszczonego ziarna za pomocą specjalistycznych urządzeń, tak aby oddzielić centralną części ziarna, to jest bielma mącznego od zewnętrznej warstwy ziarna - to jest okrywy owocowo-nasiennej. W ten sposób z rozdrobnionego bielma wytwarzana jest mąka, a oddzielona warstwa owocowo-nasienna tworzy otręby." http://pl.wikipedia.org/wiki/Mąka
  • patty.slezak 2014/08/23 14:30
    Co wiecej taka zawartosc popiolu wynika z faktu ze teraz odmiany pszenicy sa hodowane z nastaweniem na najwieksza zawartosc skrobii a mniejsza blonnika wiec sa mniej dietetyczne , odmiany stare np pszenica egipska kamut moze miec duzo wyzsza zawartosc blonnika i tylko z takiej pszenicy maka bedzie miala typ 2000 .
    Dodatkowym czynnikiem
  • patty.slezak studentka biotechnologii 2014/08/23 14:41
    nie lubie kopiowania wikipedii ae prosze cuckoo z tej samej strony
    "Poszczególne rodzaje mąki są efektem różnego stopnia oddzielenia okrywy owocowo-nasiennej od bielma. W ten sposób mamy do czynienia z różnym "wyciągiem mąki". "Wyciąg mąki" jest podstawowym wskaźnikiem produkcyjnym w młynarstwie. Określa on procentową ilość mąki otrzymaną z jednostki ziarna. Mąki jasne, produkowane w głównej mierze z bielma mają niższy wyciąg, natomiast w miarę większego udziału rozdrobnionej okrywy owocowo-nasiennej w mące, produkowane są mąki ciemne o większym wyciągu. Mąki całoziarnowe produkuje się przez rozdrobnienie ziarna praktycznie bez wydzielania okrywy owocowo-nasiennej, a więc otrąb."
  • hmm, to czemu na przytoczonej tam liście podział mąki na typy podanego przez Polskie Normy nie znajduje się coś takiego jak mąka pełnoziarnista ?
  • patty.slezak 2014/08/30 17:58
    Tak jak piszę kierownik działu badan lubella jest to archaiczny podział ktory powstal przed unowocześnieniem mlynòw , a te normy nie sa za czesto aktualizowane...
    Wiec w swietle przepisow polskich maka z dodanymi otrebami i z pelnego ziarna to jest maka razowa .
    ale u nas w polsce to tak wszystko wyglada ... jaka jest roznica miedzy brie a camembert polsce np? odpowiedz brzmi żadna gdyz uzywaja tych samych szczepow do obu serow by zjesc prawdziwy brie trzeba go sprowadzic zza granicy .. tak samo jak oszukuja na kefirze wyprodukowanym na kulturach jogurtowych zamiast grzybkach kefirowych
  • Ile mililitrów ma szklanka na zdjęciu? :)
  • @petite z tego co pamietam używają szklanek o objętości 250ml.
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2015/03/15 18:43
    @petite; @Reality: Tak, dokładnie 250 ml ;)
  • Witam. Czy podana przez Państwa zawartość węglowodanów mówi o nich ogółem (wraz z błonnikiem) czy przyswajalnych (już bez niego)?

Dodaj komentarz na temat ważenia

Oceń smak i właściwości produktu. Podziel się ciekawym przepisem, napisz jak wykorzystujesz go w kuchni. Jeśli produkt jest dla Ciebie nowością nie krępuj się pytać o sposób przyrządzania czy dostępność.

Możesz dodać komentarz jako niezalogowany lub zaloguj się albo zarejestuj aby w pełni korzystać z ileważy.pl

Zobacz jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu

Jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu?

  • powiąż komentarze z Twoim kontem użytkownika
  • nie czekaj na moderację komentarzy
  • zarezerwuj swój podpis / pseudonim
  • podstawowe konto jest darmowe a rejestracja trwa ok. minutę