Szklanka mąki żytniej razowej

Mąka żytnia razowa

Szklanka mąki żytniej razowej (typ 2000, grubo mielona) waży 120g.

  100g na zdjęciu (120 g)
Energia 323 kcal 388 kcal
Białko 8,7 g 10,4 g
Tłuszcz 2,2 g 2,6 g
Kwasy tłuszczowe nasycone 0,4 g 0,5 g
Węglowodany 61,2 g 73,4 g
Błonnik 12,8 g 15,4 g
Sól 0,0 g 0,0 g

Mąka żytnia razowa kalorie w 100g: 323kcal

Zobacz więcej: 120g szklanka mąka razowa żytnia

Ostatnia aktualizacja: 2014.05.24

Ważenie dodano: 2009.08.18 w kategorii Produkty zbożowe

Dzienne zapotrzebowanie

Porcja ze zdjęcia dla 2000 kcal
pokaż dla mojego zapotrzebowania


Informacje: typ 2000

Mamy 38 opinii na temat ważenia - napisz własną

  • Wow, szczerze mowiac nie wiedzialem ze maka jest az tak kaloryczna. Czyli raczej musze sie pozegnac z moja dietetyczna pizza i tortilla bo samo ciasto i tak zabije diete...
  • peenedeef 2011/01/24 00:44
    Typ 2000 to chyba najwyższy? Widzę, że wartość błonnika jest bardzo duża. Czyli generalnie rzecz biorąc jest to najzdrowsza mąka :) Jestem ciekawa, czy różnicą w cenie pomiędzy tą a 'zwykłą' mąką jest spora? Orientuje się ktoś?
  • mączniak 2011/02/01 14:20
    Nie jest tak źle. Ostatnio znalazłem w Auchan żytnią pełnoziarnistą typ 2000 z Młynów Gdańskich po ok. 2,70 za kg. Podobne mąki tylko że z "chlebem" w nazwie są po 5-7 zł./kg średnio (marketing i ładne "staropolskie" opakowanie ;-) )
  • Do czego można używać takiej mąki? Póki co przygotowywałam tylko knedle i kluchy leniwe (czyli kopytka z białym serem) z jej udziałem. Naleśniki nie wyszły:(.
  • mariszszka 2012/01/06 19:04
    Mam bardzo ograniczoną wiedzę dot. żywienia, więc moje pytanie może być bardzo głupie, ale muszę je zadać, żeby się przekonać - czym różni się skład mąki od np. zmielonych płatków, czy nawet otrębów? Robię czasem placki z ich udziałem, ale zastanawiam się, czy można by np. całkowicie zastąpić mąkę zmielonymi otrębami przy pieczeniu ciasta?
  • Zdaje mi się, że otręby to tylko zewnętrzna warstwa tego ziarenka, a jednak w mące razowej jest wszystko i wewnętrzna i zewnętrzna warstwa ziarna.
  • mariszszka 2012/01/06 20:41
    To czym się różni taka mąka od zmielonych płatków?
  • jagoda__ 2012/02/17 13:16
    Chyba jest jakiś błąd w ilości kcal.
    Białko 8.1g x 4 = 32,4
    Tłuszcz 2.2g x 9 =19,8
    Węglowodany 74g x 4 = 296
    Czyli w sumie 348,2 kcal
  • a ja robiłam dzisiaj naleśniki z tej mąki, dodałam jeszcze 2 łyżki otrąb pszennych - i się udały, a naet nie użyłam kropelki tłuszczu :) tylko musi być BARDZO rozgrzana patelnia, najlepiej teflonowa.
  • Ścieźla 2012/03/08 19:32
    A ja pokusiłem się zrobić tort "biszkoptowy" z mąki razowej i wyszło... ;D nawet bardzo smacznie.
  • na mojej mące żytniej 2000 razowej pisze że w 100g ma 255 kcal
  • Pani Izabelo, czy mogłaby Pani wyjaśnić, czym różni się mąka graham od mąki razowej? Ostatnio kupowałam mąkę w bezpośrenio w młynie (!) i tam uzyskałam informację, że mąka razowa to mąka żytnia, a mąka graham to mąka pszenna razowa...(?) Wiem, że wyglądają inaczej, jedna jest grubiej, druga drobniej mielona, ale każdy mówi co innego. Czasami nawet ekspedientki w sklepie z pieczywem nie rozróżniają chleba graham od razowego. A może to to samo?
  • @Szuszu: dawniej "razowa" zarezerwowane było tylko dla mąki żytniej, jak podał młynarz.
    Teraz często używa się nazwy razowa w znaczeniu pełnoziarnista (z otrębami, nieodsiewana)zarówno do określania pszennej i żytniej.
    Za to graham to jest pełnoziarnista mąka pszenna, nigdy żytnia.
  • W takim razie chleb graham jest chlebem pełnoziarnistym, razowym (pszennym)... Szczerze mówiąc myślałam, że jest z mąki nieco oczyszczonej.
  • Czy zna ktoś jakieś sprawdzone przepisy na wykorzystanie tej mąki ( oprócz chleba)?
  • @Anonim: jak lubisz czekoladę... poczytaj też komentarze użytkowników pod przepisem :) http://www.kwestiasmaku.com/desery/brownie/brownie_z_orzechami/przepis.html
  • @Anonim: i bez czekolady... http://wypieczwymaluj.pl/?p=1231
  • Dzięki. Jeszcze jedno pytanie: czy ktoś potrafi zrobić naleśniki z tej mąki? Moja próba zakończyła się, delikatnie mówiąc, całkowitym niepowodzeniem...
  • Karolina 2012/07/25 18:52
    Da się zrobić pyszne naleśniki z tej mąki, mleka, jajka i siemienia lnianego :)
  • A mogę przepis?
  • @Anonim: poczekamy na @Kartolinę i jej przepis. Mam spore doświadczenie w kuchni i wiem, że sama mąka razowa w naleśnikach to za mało. Smaczne mogą być, niemniej nie są elastyczne i mięciutkie jak klasyczne, rwą się przy odwracaniu i złoszczą... a gotowanie i jedzenie to ma być największa przyjemność :)
    Jeśli nie masz nadmiaru tej mąki akurat, a masz ochotę na pełnoziarniste naleśniki to poczytaj komentarze do naleśnika z mąki graham http://www.ilewazy.pl/nalesnik-z-maki-graham, pisałam tam o moich sprawdzonych naleśnikach.
  • Chętnie wypróbuje twój przepis na naleśniki, kiedy kupię inną mąkę. Szczerze mówiąc, mąkę żytnią razową kupiłyśmy z mamą przez pomyłkę( chciałyśmy pszenną, ale nie mamy doświadczenia z mąkami pełnoziarnistymi...)
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2012/07/25 21:18
    @Anonim: jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z razowymi mąkami, to zachęcam do przeczytania następujących komentarzy:
    - dylemat użytkowniczki dotyczący wyboru mąki pełnoziarnistej pszennej oraz żytniej:
    http://www.ilewazy.pl/szklanka-maki-pszennej-graham-1850#comment-11370
    - moja odpowiedź: http://www.ilewazy.pl/szklanka-maki-pszennej-graham-1850#comment-11499
    Osobiście najczęściej wybieram mąkę pełnoziarnistą bardzo drobno zmieloną, ponieważ każdy wyrób wychodzi z niej bez najmniejszego problemu. Przy okazji trochę lektury: http://www.ilewazy.pl/szklanka-maki-pszennej-pelnoziarnistej#comment-19331 oraz http://www.ilewazy.pl/szklanka-maki-pszennej-pelnoziarnistej#comment-19873
  • Karolina 2012/07/26 21:52
    Już mówię jak je robię :) Ja też mam doświadczenie w kuchni i zapewniam, sama mąka razowa wystarczy i nie jednej osobie już smakowały. Myślę, że sekret polega na siemieniu lnianym, które wcześniej zalewam wrzątkiem. Jak wiadomo z wody tej po przestygnięciu robi się coś o konsystencji kisielu. Do tego dolewam mleko, jajko i mąkę, mieszam najlepiej blenderem i na patelnię. Są naprawdę wystarczająco elastyczne, żeby zrobić z nich zwiniętego czy złożonego naleśnika.
  • Dziękuję za wszystkie odpowiedzi:). @Karolina, ja z kolei jestem bardzo niedoświadczona w kuchni, więc czy mogłabyś podać jakieś proporcje{przynajmniej orientacyjne}? Wiem, wiem, zamęcze cię tymi pytaniami:D
  • @Karolina: Takich tajemnych procedur się nie spodziewałam... Właśnie miałam pisać, że dalej nie wiemy jak je zrobić :)
    Podoba mi się ten przepis, napisz jeszcze, czy można je na prawie suchej patelni teflonowej smażyć, czy trzeba używać więcej tłuszczu?
  • Karolina 2012/07/27 12:04
    Z tym tłuszczem to jest tak, że na 'zwykłej' teflonowej tłuszcz by się przydał bo z tego co pamiętam to przywierały. Jednakże ja posiadam bardzo dobrą patelnię marki Thomas i żadnego tłuszczu nie potrzebuję :) Jeśli chodzi o proporcję to podam wieczorem dokładnie co i jak bo zaraz będę smażyć to specjalnie zanotuję, normalnie robię ' na oko ' ;) Wkleiłabym jakieś marne foto jako dowód ale nie wiem czy można ?
  • Maciej[autor ilewazy.pl] 2012/07/27 12:09
    @Karolina: "Wkleiłabym jakieś marne foto jako dowód ale nie wiem czy można ?" Nie tylko można, ale w takiej sytuacji to nawet trzeba ;) (w razie problemów z dodaniem zdjęcia proszę o kontakt, pomożemy)
  • Maciej[autor ilewazy.pl] 2012/07/27 14:18
    Z maila od Karoliny:




    to są wspomniane przeze mnie zdjęcia, zarówno gotowych naleśników jak i masy przed połączeniem z ubitym białkiem. Przepraszam za kiepską jakość ale posłużył mi do tego telefon. Przesyłam tu bo nie wiem czy można je zamieścić jakoś inaczej jak poprzez podanie linka. Dokładny przepis i wkazówki podam wieczorem, ponieważ teraz spieszno mi do pracy. Pozdrawiam :)
  • Karolina 2012/07/27 21:44
    Przepis do powyższych naleśników:
    -łyżkę siemienia lnianego zalewam 50 ml wrzątku
    -dodaję żółtko, 120 ml mleka, 50 gramów mąki żytniej razowej
    Wszystko razem łączę za pomocą blendera.
    Ubijam białko z odrobiną soli. Mieszam ręcznie łyżką.
    Masę wlewam na bardzo mocno rozgrzaną patelnię, u mnie całkowicie suchą ale może się przydać trochę oliwy. Masa jest dosyć gęsta więc rozprowadzam ją dokładnie na całej patelni łyżką. Smażę na bardzo małym ogniu bo wymagają dłuższego czasu pieczenia niż normalne naleśniki.
    To tyle, mam nadzieję, że pomogłam :)
  • a ile kcal będzie miała 1 łyżka mąki razowej?
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2012/08/25 17:23
    @flo: chodzi Ci o powyższą mąkę ? W zależności od ilości jej nałożenia, łyżka będzie ważyć około 15 g, co dostarczy średnio 45 kcal.
  • dziekuje bardzo, Pani Izabelo! :)
  • A ja z tej mąki i wody zrobiłam dziś zacierki do mleka ! :)
  • zrobiłam przegląd różnych mąk (tutaj prezentowanych) i wychodzi, że ta jest najmniej kaloryczna :)
  • Maciej[autor ilewazy.pl] 2013/03/27 09:29
    @flo: A co dalej wynika z tego faktu? Wydaje mi się, że porównanie kaloryczności mąk jest niemiarodajne bo jaki jest praktyczny wniosek z tego porównania?. Mąki mają różne zastosowania i właściwości oraz używa się ich w różnych ilościach do różnych celów, spojrzenie na kaloryczność dla 100 g nic moim zdaniem nie mówi.
  • Przed chwilą zrobiłam z tej mąki ciastka i wyszły przepyszne.
    Składniki: 510g mąki żytniej razowej, 125g (pół kostki) Kasi, 1 małe opakowanie proszku do pieczenia, 30g cukru pudru (to nie błąd), niepełne opakowanie cukru wanilinowego (ok.7-8g), 4 płaskie łyżki ziarna sezamu, 3 łyżki otrębów pszennych prażonych, 2 żółtka jaj klasy L, kubek gęstego jogurtu naturalnego Bakomy (bez cukru).
    Proszek do pieczenia i cukry wymieszać z mąką, dodać pozostałe składniki, dobrze zagnieść ciasto. Schłodzić 45 minut w lodówce, potem rozwałkować, wykrawać ciastka i piec w temperaturze 175-180 stopni (z termoobiegiem) do przyrumienienia. Przed pieczeniem można posmarować białkiem, rozrobionym z 1-2 łyżkami wody. Z podanej ilości wyszło 40,5 ciastka - wycinałam zwykłą szklanką, więc są dosyć duże :)
    Są lekkie i smaczne. Bałam się, że będą suche albo twarde, ale konsystencję mają normalną, jak każde inne ciasteczka.
  • A ja na sniadanie robie takie "kluski" z maki razowej: gotuje wode, do tego dorzucam make razowa. Kiedy woda sie wchlonie, trzeba gesta mase mieszac, az bedzie sparzona. Wykladam na talerz- do srodka wrzucam kosteczke mala masla. I wszystkim smakuje. Ewentualnie mniej kalorii: wylozyc na talerz i zalac zagotowanym mlekiem. Ja to uwielbiam, ale zastanawiam się czy to nie jest zbyt kaloryczne.. chociaz takie sniadanie czasem trzyma do kolacji.. polecam

Dodaj komentarz na temat ważenia

Oceń smak i właściwości produktu. Podziel się ciekawym przepisem, napisz jak wykorzystujesz go w kuchni. Jeśli produkt jest dla Ciebie nowością nie krępuj się pytać o sposób przyrządzania czy dostępność.

Możesz dodać komentarz jako niezalogowany lub zaloguj się albo zarejestuj aby w pełni korzystać z ileważy.pl

Zobacz jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu

Jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu?

  • powiąż komentarze z Twoim kontem użytkownika
  • nie czekaj na moderację komentarzy
  • zarezerwuj swój podpis / pseudonim
  • podstawowe konto jest darmowe a rejestracja trwa ok. minutę