Wątróbka drobiowa

Wątróbka drobiowa przedstawiona na zdjęciu waży 100g.

  100g na zdjęciu (100 g)
Energia 136 kcal 136 kcal
Białko 19,1 g 19,1 g
Tłuszcz 6,3 g 6,3 g
Kwasy tłuszczowe nasycone 2,1 g 2,1 g
Węglowodany 0,6 g 0,6 g
Błonnik 0,0 g 0,0 g
Sól 0,2 g 0,2 g

Wątróbka drobiowa kalorie w 100g: 136kcal

Zobacz więcej: 100g porcja wątróbka

Ostatnia aktualizacja: 2016.09.14

Ważenie dodano: 2010.01.30 w kategorii Mięso, wędliny i dania mięsne

Dzienne zapotrzebowanie

Porcja ze zdjęcia dla 2000 kcal
pokaż dla mojego zapotrzebowania


Mamy 38 opinii na temat ważenia - napisz własną

  • Czy gdyby taką porcję ugotować, to wartość odżywcza uległaby zmianie?
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2010/12/28 20:31
    Podczas gotowania surowej wątróbki drobiowej, nastąpi odparowanie z jej wnętrza wody, czyli w związku z tym w 100 g – kalorie ulegną zagęszczeniu. Wpłynie to na pewne zwiększenie wartości energetycznej. Jeżeli chodzi o zmiany w wartości odżywczej - nastąpi między innymi denaturacja białek, hydroliza kolagenu, niewielki ubytek witamin itd...
  • Mademoiselle 2011/05/15 10:04
    Pani Izabelo, pamięta pani, ile było tych wątróbek? 3 czy więcej? Bo trudno zgadnąć, czy pod spodem tej wątróbkowej górki są jeszcze jakieś zakamuflowane.. ;)
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2011/05/15 10:22
    @Mademoiselle: na 100 % nie pamiętam, ale wydaje mi się, że 100 g stanowią te 3 sztuki (ta największa część jest najgrubsza, stąd wrażenie, jakby pod nią coś się jeszcze znajdowało).
  • Mademoiselle 2011/05/15 10:25
    Dziękuję bardzo i pozdrawiam :)
  • Czy wątróbka z indyka jest tak samo kaloryczna jak ta z kurczaka?
  • Pani Izabelo, robię pasztet z wątróbek z tego przepisu:
    http://www.kuchnia.tv/kuchnia_przepis_0-0-3276_pasztet-z-watrobek-drobiowych-z-bazylia-z-chutney-8217-em-i-chlebem-pelnoziarnistym.html
    W założeniu, że wykorzystuję do niego 100 ml whisky (z braku koniaku), z której po podgrzniu wyparowuje alkohol, jak doliczyć się pozostałych w potrawie kalorii?
  • Pytam o kalorie z samego alkoholu. Z pozostałymi składnikami sobie radzę, zużywam też o połowę masła mniej, niż jest w przepisie. Zatem kaloryczność pasztetu znacznie spada, o cholesterolu nie wspomnę...
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2011/10/17 09:33
    Doroto, ale oryginalne pytanie mi zadałaś :) Odkąd zajmuję się żywieniem, pierwszy raz takie otrzymałam. Nikt z nas nie wie, ile wyparuje tego alkoholu podczas przeprowadzanej przez Ciebie obróbki termicznej, dlatego biorąc pod uwagę, że niewielka ilość (100 g) służyć będzie do sporządzenia całego pasztetu składającego się z 1 kg wątróbek i pozostałych składników, pominęłabym tą wartość. Inaczej można by jeszcze rozpatrywać, gdybyś zjadła taki pasztet za jednym posiedzeniem (co jest fizjologicznie nie możliwe), ale gdy ukroisz sobie jednorazowo plaster, dwa, to ta ilość z alkoholu (nie wiadomo jaka po odparowaniu) niewiele wniesie do tych plasterków. Życzę miłego sporządzania pasztetu i smacznego pałaszowania :)
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2011/10/17 09:46
    @mikus says: "Czy wątróbka z indyka jest tak samo kaloryczna jak ta z kurczaka?"
    Wątróbka z indyka dostarcza więcej kcal niż wątróbka z kurczaka - zawiera więcej tłuszczu. A tak się prezentują średnie wartości dla 100 g surowej wątróbki z indyka:
    Energia: 228 kcal
    Białko: 17,8 g
    Tłuszcz: 16,4 g
    Węglowodany: 2,3
  • Teoretycznie fizjologicznie niemożliwe jest tez zjedzenie prawie 60 hot-dogow naraz, a jednak jakiemuś Japonczykowi sie to udało (pan waży 75kg). Myśle, ze i temu pasztetowi by podolal ;)
  • Pani Izabelo, czy warto jeść wątróbkę? Szczególnie interesuje mnie ilość cholesterolu w niej. Mam podwyższony poziom i staram się trzymać zasad diety niskocholesterolowej. Ponadto, czy ugotowana wątróbka jest smaczna? Sto lat nie jadłam, jako dziecko chyba i z tegom co kojarzę jadłam tylko smażoną.
  • Czemu wątróbka z indyka ma więcej kalorii niż ta z kurczaka? Przecież ogólnie mięso indycze jest najmniej kaloryczne.
  • Indyk jest większy i ma bardziej otłuszczone narządy wewnętrzne
  • @bolkowa gotowana wątróbka jest jak najbardziej smaczna, jadam głównie taką. Ilość cholesterolu w wątróbce wynosi ok. 300 mg/100 g, jednak nie należy się tym przejmować, a wszelkie diety niskocholesterolowe to głupota. Dlaczego ? Udowodniono w badaniach naukowych, że niezależnie ile cholesterolu zjemy możemy przyswoić tylko 0,35 g na dobę - tyle ile jest w jednym żółtku. Resztę wydalamy.
    Poważni naukowcy już dawno odrzucili hipotezę, że tłuszcze nasycone i cholesterol pokarmowy powodują miażdżycę. Obecnie uważa się raczej, że przyczyną miażdżycy jest stan zapalny tętnic, wywołany działaniem wolnych rodników na ich ściany.
    Kup książkę Uffe Ravnskova "Cholesterol, naukowe kłamstwo", przeczytaj i nie daj na sobie zarabiać producentom margaryn, olei i statyn!
  • taka ciekawostka - 100 g wątróbki drobiowej dostarcza ponad dwa razy więcej witaminy C niż 100 g jabłek! Wątróbki, nerki, śledziona i mleka to produkty zwierzęce, zawierające witaminę C.
  • JTR, dzięki za odpowiedź. Dieta antycholesterolowa źle brzmi, uważam jednak, że jej zalecenia to po prostu... zdrowe nawyki żywieniowe, także spoko :) W końcu chodzi tam o to, żeby unikać rzeczy bardzo tłustych, ciężkich, słodyczy itd :)
  • Nie wszystko co tłuste jest niezdrowe. Przetworzone oleje roślinne, margaryny faktycznie należy omijać szerokim łukiem, lecz mamy wiele zdrowych naturalnych tłuszczy - olej kokosowy, oliwa, łój, masło.
    Co rozumiesz przez zdrowe nawyki żywieniowe ? Jeśli jedzenie odtłuszczonego nabiału, jajek bez żółtek i przetworzonych olei roślinnych to taka dieta o wiele bardziej sprzyja chorobom sercom niż oparta np. na tłustym nabiale.
    Naprawdę polecam Ci te książkę. Okazuje jak wielką bzdurą jest ograniczenie cholesterolu i tłuszczy.
    Człowiek dużo tłuszczu jadł od zawsze - na kościach zwierząt sprzed 2 milionów lat w Afryce odnaleziono ślady łamania i krojenia, a obok prymitywne ludzkie narzędzia.
    Dowodzi to, że już praludzie zajadali się tłuszczem zwierzęcym (100 g szpiku to jakieś 82 g tłuszczu), a przecież gdyby im to szkodziło, nie powinno nas już być.
    Co do wątróbki warto dodać, że nie należy jej solić przed obróbką termiczną, bo stwardnieje! 200-300 g wątróbki pokrywa zapotrzebowanie na niemal wszystkie witaminy.
  • Głupota jest w dzisiejszych czasach nawiązywanie do naszych przodków- tak ogólnie. ONI NIE MIELI W OGÓLE przetworzonej żyuwności, zajmowali się czym innym, ciężej pracowali i inaczej żyli, wiec nie ma żadnych wspólnych podmiotów z nami!!
    A co do "zdrowszej diety" to chudszy nabial ma więcej białka, a tluszcz zwierzecy z mleka czy serka nie jest nam tak potrzebny jak tłuszcz roślinny dlatego najlepszy jest twaróg chudy (3%tł) lub półtłusty. Ocvzywiście 0% jak i tłusty (nawet do 26% tł!! ) nie mają ŻADNEGO sensu, bo są to przegięcia w obydwu kierunkach!
  • mmmadziaaa 2012/05/08 20:14
    Czy po ugotowaniu wątróbki ilość tłuszczu ulegnie zredukowaniu ?
  • Po czym poznać, że mamy do czynienia z wątróbką z kurczaka, a nie z indyka? Różnią się one jakoś specjalnie wyglądem?

    Spotkałam się z obiema pod nazwą 'wątróbka drobiowa' i stąd moje pytanie ;)
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2012/07/20 18:27
    @nieprawdziwa: różnice można dostrzec wówczas, gdy obie wątroby będą w stanie surowym oraz przed rozdrabnianiem. Wątróbka z kurczaka będzie mniejszych rozmiarów w porównaniu do tej z indyka, a także będzie jaśniejsza. Wątróbka z indyka będzie intensywnie czerwono - bordowa. W pozostałych przypadkach warto się zapytać, z jaką wątróbką mamy do czynienia :)
  • Nemulek1997 2013/01/09 12:49
    Wczoraj miałam do wyboru wątróbkę z kurczaka albo z indyka. Wzięłam indyczą przekonana że to lepszy wybór, bo nie są karmione aż takim syfem, tylko nie wiedziałam że się różnią pod względem tłuszczu. Na żadnej nie było białego to pomyślałam, że tak samo jak kurczak parę gram wewnątrz narządu. Już się przed treningiem nie nadaje...
    Pani Izabelo, dziękuję za BTW indyka i oczywiście gratuluję strony :-)
  • arcam ciekawscy 2013/07/23 15:25
    fajna stronka, zawsze zaglądam kiedy potrzebuje wyliczyć kcal jakiegoś produktu.Co do watrobki drobiowej to zawsze ją jem jak jestem na diecie LC.
  • Na opakowaniu wątróbki z kurcząt (tesco) podana wartość odżywcza wynosi 91 kcal na 100 g tu 136 na 100, z czego wynika tak znaczna różnica? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2014/10/07 11:01
    @paular22: Przede wszystkim jest to surowiec naturalny, czyli zmiany w wartości odżywczej mogą się pojawiać. W przypadku wątróbki mogą wynikać chociażby ze sposobu karmienia zwierząt przed ubojem, wieku zwierzęcia w trakcie uboju itp... Wynik może też nieco się różnić od zastosowanej metody diagnostyki laboratoryjnej czy zastosowanej aparatury.
  • WiktoriaS 2015/01/29 11:43
    Pani Izabelo, skoro gotowanie wpływa na zwiększenie wartości energetycznej, to w jakim zakresie? A jeśli usmażymy ją na suchej patelni? Czy jej wartość energetyczna sporo wzrośnie? O ile, szacunkowo?
  • Co za ludzie...
    Wartość energetyczna nie wzrośnie, poprostu odparuje woda. Mając powiedzmy (daje przykład) 100g produktu, to po ugotowaniu jak woda odparuje zostanie 70g produktu. Ale liczymy wartość energetyczną surowego produktu, czyli jeśli przed gotowaniem mamy 100g produktu które ma np. 200kcal, to po ugotowaniu też będzie 200kcal, z tym że woda odparuje i jedzenie po ugotowaniu będzie ważyć 70g.
    Podobnie po smażeniu gdzie więcej wody odparuje- i np. ze 100g surowego produktu zostanie po usmażeniu 50g. Ale kalorii nadal będzie tyle samo - 200kcal.
    ^powyzsze dane są przykładowe oczywiście.
  • WiktoriaS 2015/01/29 14:42
    Dr Ego - Dziękuję za odpowiedź. Brałam to pod uwagę, natomiast wolałam się upewnić. A uwaga "co za ludzie" nie była konieczna, chyba, że pomoc innym naprawdę sprawa Pani/Panu taką trudność i jest takim ciężkim przeżyciem. Jeśli tak, to dziękuję podwójnie - za odpowiedź i za tak wielkie poświęcenie.
  • Właśnie teraz na wiosnę dla wzmocnienia organizmu jak znalazł , w sam raz :-) . Choć są tacy co wolą cukier po wielokroć i do kwadratu :-( .
  • Ostatnio obiło mi się o uszy, że w ciąży nie można jeść wątróbki, to prawda?
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2016/05/29 20:23
    @PaulaMaj: W okresie ciąży nie należy spożywać wątróbki ze względu na występowanie w niej dużej ilości witaminy A (nadmiar może powodować szereg wad wrodzonych), a także ze względu na dużą zawartość cholesterolu.
    Jednak jeżeli przyszła mamusia ma nieodpartą ochotę na wątróbkę i skonsumuje niewielką jej ilość sporadycznie (1-3 x / 9 miesięcy), a ponadto odżywia się racjonalnie - to uważam, że takie działanie nie powinno spowodować negatywnych konsekwencji.
  • Bardzo dziekuje za odpowiedz.. az sie zdziwilam bo od zawsze slyszalam ze watrobke trzeba jesc bo jest bardzo zdrowa, a jednak nie zawsze... chociaz musze sie przyznac ze zdazylo mi sie zjesc w ciazy pare razy, nie wiedzialam ze sie nie powinno z dziecmi na szczescie wszystko ok ,:D
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2016/05/30 19:00
    @PaulaMaj: Nie zawsze tak jest, że dany surowiec / produkt spożywczy jest korzystny dla wszystkich jednakowo. Przykładem niech będzie chociażby grejpfrut, który uznawany jest za super zdrowy, a powinny go unikać osoby zażywające leki na nadciśnienie i obniżenie cholesterolu.
    Ja podczas swojej ciąży również jadłam wątróbkę. W każdym trymestrze po jednym razie ;)
  • Ania i Ania 2016/09/02 10:48
    Prowadziłyśmy wczoraj dywagacje na temat: czym jest wątróbka- nie jest to przecież mięsień, choć sporo w niej białka, tylko "podrób". Zaciekawiło mnie na procentowo przedstawonym składzie- czym jest to tajemnicze pozostałe 74% składu produktu? Co przyjmuję w tej postaci? Tkankę wątrobową- tak wiem, ale czym ona jest w rzeczywistości?
  • Barbara[autor ilewazy.pl] 2016/09/02 11:19
    @ Ania i Ania Odpowiedź jest bardzo prosta :). To po prostu woda.
  • a ja mam takie pytanie, wątrobka z kurczaka jest o polowe mniej kaloryczna niz z indyka, natomiast serca kurczat i indyka jest totalnym przeciwienstwem tego. nie mowie o ilosci i przeliczeniu na kcal tylko o 100gram. serduszka kurczat są bardziej kaloryczne od tych indyczych. dziwne. a i czy serce to podrób jak watróbka czy zalicza sie do mięsa?
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2016/09/14 07:49
    @MalyKsiaze: "czy serce to podrób jak watróbka czy zalicza sie do mięsa?"
    Serce należy do podrobów. Można też łatwo zapamiętać, że podrobami nazywamy narządy wewnętrzne zwierząt, które służą do konsumpcji.
    Natomiast jeżeli chodzi o Twój pierwszy dylemat, to rzeczywiście w przypadku wątroby różnica jest dość znacząca pomiędzy kurczakiem, a indykiem; jednak w przypadku serc - ta różnica nie jest już taka istotna. Można uznać, że serca kurczaka zawierają więcej tłuszczu.
    Poniżej bardziej szczegółowe porównanie (proszę zmienić w okienku porcję na 100 g):
    Serce kurczaka: http://nutritiondata.self.com/facts/poultry-products/664/2
    Serce indyka: http://nutritiondata.self.com/facts/poultry-products/814/2

Dodaj komentarz na temat ważenia

Oceń smak i właściwości produktu. Podziel się ciekawym przepisem, napisz jak wykorzystujesz go w kuchni. Jeśli produkt jest dla Ciebie nowością nie krępuj się pytać o sposób przyrządzania czy dostępność.

Możesz dodać komentarz jako niezalogowany lub zaloguj się albo zarejestuj aby w pełni korzystać z ileważy.pl

Zobacz jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu

Jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu?

  • powiąż komentarze z Twoim kontem użytkownika
  • nie czekaj na moderację komentarzy
  • zarezerwuj swój podpis / pseudonim
  • podstawowe konto jest darmowe a rejestracja trwa ok. minutę