Żółtko jaja kurzego

Żółtko jaja kurzego (rozmiar L) waży 20g.

  100g na zdjęciu (20 g)
Energia 317 kcal 63 kcal
Białko 15,5 g 3,1 g
Tłuszcz 28,2 g 5,6 g
Kwasy tłuszczowe nasycone 8,7 g 1,7 g
Węglowodany 0,3 g 0,1 g
Błonnik 0,0 g 0,0 g
Sól 0,1 g 0,0 g

Żółtko jaja kurzego kalorie w 100g: 317kcal

Zobacz więcej: sztuka 20g jajko jajo żółtko Wielkanoc

Ostatnia aktualizacja: 2018.01.18

Ważenie dodano: 2009.08.12 w kategorii Nabiał i jaja

Dzienne zapotrzebowanie

Porcja ze zdjęcia dla 2000 kcal
pokaż dla mojego zapotrzebowania


Mamy 21 opinii na temat ważenia - napisz własną

  • jak dobrze że za tym nigdy nie przepadałam :)
  • jakie są przeciwskazania spożycia surowego żółtka np. przygotowanego jako kogel-mogel?? i czy są jakieś zalety? moja babunia mówi, że jest bardzo dobre na wzmocnienie, ale ciężko mi się przekonać do surowego jajka.
  • @jo tak są przeciwskazania do jedzenia surowego jajka- salmonella
  • salmonella jest tylko w surowych? czy po obróbce termicznej też można zachorować?
  • Jak sparzysz jajko ( w skorupce :) ) to nie ma żadnych przeciwwskazań ! żółtko jest BARDZO zdrowe :)
    Pozdrawiam :)
  • Grzegorz 2011/09/01 18:31
    Jak to się dzieje, że 100g żółtka ma 16g, a 100g jajka ma 14g białka ?
  • Bo w 100g jajka wchodzi w skład też białko, które ma 10,9g białka/100g i zaniża ogólną wartość.
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2011/09/01 19:35
    @Grzegorz
    Ilość białka / 100 g
    Białko jaja kurzego: 10,9 g
    Jajo kurze całe: 12,5
    Żółtko jaja kurzego: 15,5 g
    Czyli, tak jak zauważyłeś, żółtko w 100 g ma najwięcej białek :)
    Wynika to z budowy morfologicznej jaja i składu chemicznego.
  • Dziękuję, za dodanie zawsze się zastanawiałam ile to ma ponieważ uwielbiam kogel-mogel :)
  • Pani Izabelo, proszę napisać, czy jest wskazane (lub szkodliwe) podawanie małym dzieciom żółtka ubitego z cukrem czy ksylitolem? Podobno wytrąca się w tym procesie tlenek żelaza.
  • I'm fine 2011/10/05 20:09
    Dorota, jeśli to żółtko będzie podane na surowo, to w pierwszej kolejności martwiłabym się salmonellą :P I ksylitol z tego co wiem jest niezalecany małym dzieciom.
  • @I'm fine: Jeśli jest prawdą, że parzenie wrzątkiem skorupki jaja (na tyle długo, że białko przy skorupce zaczyna sie ścinać) pozbawia je salmonelli, to martwię się tylko utleniającym się żelazem... Interesuje mnie, czy to jest poważna sprawa..., czy takie tam straszenie.
  • oksyhemoglobin 2013/03/16 12:44
    SParzanie jajka, po to, żeby uniknąć Salmonelli jest bezpodstawne. Bakterie Salmonella są też w środku jaja. Aby uchronić się przed Salmonellą trzeba jajko poddać obróbce termicznej. Surowe jajka są zdrowe, ale ja bym nie ryzykowała salmonellozą. Problem Salmonelli był i jest cały czas.
  • Grażyna 2013/03/17 14:24
    W art. http://informator.pelplin.pl/?id=462&.html czytamy m.in.
    Produkty z udziałem jaj przygotowane niezgodnie z zasadami higieny są przyczyną poważnych zatruć pokarmowych Salmonellą. O rozwoju Salmonelli w środkach spożywczych decyduje błąd, jakim jest zakażenie przez dłonie przygotowujących żywność. Dłonie przenoszące bakterie ze skorupy jaj lub surowego mięsa drobiowego, z zabrudzonego sprzętu kuchennego. Zakażenia żywności powodują też surowce zanieczyszczone odchodami ptaków i gryzoni, lub zanieczyszczoną wodą. Bardzo ważnym źródłem zakażeń są muchy. Wewnątrz jaja nie stwierdza się praktycznie Salmonelli, są tylko na skorupce. Sposobem zapobiegającym i zalecanym przez przepisy jest parzenie skorupy jaj, aby w trakcie przygotowywania żywności nie doszło do przeniesienia bakterii. Salmonella ginie w temperaturze 72 st. C w ciągu kilku sekund, 65 st. C 10-15 minut.

    Autor: lek. wet. Anna Karolczyk
  • To żółte cudo, to sekretny składnik każdej mojej owsianki. Do gotujących się płatków na mleku, dorzucam 1 duże lub 2 małe żółtka , przez co staje sie niesamowicie kremowa, bardziej sycąca i o niebo smaczniejsza :))
  • Żółtko to żródło większości witamin, które są potrzebne do życia, gdyż to właśnie z niego rodzi się nowe życie. Czytałam, że 4 żółtka posiadają dzienne zapotrzebowanie na witaminy dla organizmu człowieka (prócz wt. C, a jej jest mnóstwo w papryce). Ja jem codziennie 2 żółtka na śniadanie (oczywiście z chlebem i dodatkami) i czuję się świetnie (żłółtka też można jeść gotowane, a nie koniecznie na surowo), oraz nie mam podwyższonego chlesterolu (trzeba troszkę ograniczyć spożywanie węglowodanów).
  • Brakuje mi w Polsce jednego produktu zagranicznego, a mianowicie części jajka białko/żółtko w kartonikach.
  • Izabela[autor ilewazy.pl] 2015/07/24 12:32
    @TatiQ: Białko bądź żółtko są dostępne w Polsce od wielu lat, przy czym w ofercie hurtowej dla branży spożywczej. Jednorazowy zakup żółtek o masie np. 10 kg, z pewnością byłby problematyczny ;)
  • Od trzech lat codziennie do małej czarnej robię sobie kogel mogel z 3-4 żółtek (kury ekologicznie karmione w "obecnosci" koguta - wówczas nie jedzą śmieci nastawione na reprodukcję i dlatego żółtko jest zdrowe i nie zaszkodzi) używając cukru kokosowego (bardzo zdrowy i pyszny proszę sobie wygooglać walory zdrowotne). Cukier na poziomie 92, ciśnienie w normie, tróglicerydy ok. 85 (spadek z 135). Polecam. Dzieciom można swobodnie dawać oczywiście 1-2 żótek.
  • Polecam eggnogg :) dla tych, co się z tym jeszcze nie zetknęli - to słodki, gęsty napój spożywany w USA przede wszystkim w okresie Bożego Narodzenia. Klasyczna wersja jest ze słodką śmietanką; ja robię na mleku kokosowym. Do tego wanilia, przyprawy korzenne, coś do posłodzenia, rum (ja robię bez) i voila.

    Znowu też przekonałam się, że proste rozwiązania są najlepsze. Zrobiłam kogel mogel, taki powrót do dzieciństwa :) praktycznie bez węgli, bo słodzony erytrytolem. Surowe żółtko ma swoją drogą wiele niespodziewanych zastosowań, świetnie wzbogacaca smak potraw.
  • Świetną sprawą jest dodawanie takiego żółtka do zup , ja dodaję już do nalanej na talerz zupy i szybko mieszam . Najczęściej do jarzynowej , cukiniowej czy brokułowej . Oczywiście zawsze do szparagowej :-) .

Dodaj komentarz na temat ważenia

Oceń smak i właściwości produktu. Podziel się ciekawym przepisem, napisz jak wykorzystujesz go w kuchni. Jeśli produkt jest dla Ciebie nowością nie krępuj się pytać o sposób przyrządzania czy dostępność.

Możesz dodać komentarz jako niezalogowany lub zaloguj się albo zarejestuj aby w pełni korzystać z ileważy.pl

Zobacz jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu

Jakie są zalety rejestracji przy komentowaniu?

  • powiąż komentarze z Twoim kontem użytkownika
  • nie czekaj na moderację komentarzy
  • zarezerwuj swój podpis / pseudonim
  • podstawowe konto jest darmowe a rejestracja trwa ok. minutę